Yaşam Tarzı

Deodorantlar zararlımıdır

Deodorantlar zararlımıdır

Deodorantların İçeriğinde Bulunan Maddeler Ve Zararları

Deodorantlar, özellikle sıcak yaz günlerinde hayat kurtarıcıdır. Ancak, içerisindeki kimyasalların pek çoğu insan sağlığına zararlı olabilir. Özellikle, alüminyum gibi maddelerin kanser riskini artırabileceği bilinmektedir.

Deodorantlar, hoş olmayan kokularla savaşmak için tasarlanmıştır. Ancak, bunu yaparken cildimize çok sayıda kimyasal uygularız. Bunlar arasında alüminyum, parabenler, triclosan ve ftalatlar gibi maddeler yer alır. Bu maddelerin bazıları, hormon dengesizlikleri, alerjik reaksiyonlar, deri tahrişi veya kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ftalatlar Alüminyum Parabenler
Ftalatlar, plastikleştiriciler olarak kullanılır. Alüminyum, ter bezlerini tıkayarak terlemeyi önleyen bir maddedir. Parabenler, koruyucu olarak kullanılır.
Ftalatlar, hormon dengesizliği, üreme sorunları ve astım gibi sorunlara neden olabilir. Alüminyum, kanser riskini artırabilir. Parabenler, alerjik reaksiyonlar veya diğer cilt tahrişleri gibi sorunlara neden olabilir.

Alternatifleri arasında ise doğal malzemelerle hazırlanmış deodorantlar bulunur. Bu tarz deodorantlar, özellikle hindistan cevizi yağı, karbonat, zeytinyağı, buğday nişastası, lavanta yağı ve okaliptüs yağı gibi doğal malzemeler kullanılarak hazırlanır. Bu malzemeler, kötü kokularla mücadele etme konusunda oldukça etkilidir.

Alternatif Doğal Kokularla Kötü Koku Önleme Yöntemleri

Alternatif Doğal Kokularla Kötü Koku Önleme Yöntemleri

Kötü koku, günlük hayatımızın vazgeçilmez problemlerinden biridir. Deodorantlar, her ne kadar koltukaltı terini önlemede yardımcı olsalar da, içerisindeki kimyasalların birçok zararı da vardır. Bu nedenle, alternatif doğal kokularla kötü koku önleme yöntemlerini tercih etmek isteyebilirsiniz.

Birçok bitki ve meyve, koku önlemede etkili bir rol oynarlar. Limon, portakal, greyfurt gibi narenciye meyveleri, zararlı kimyasallar içermeyen ve ferahlatıcı bir kokuya sahip olan doğal alternatiflerdir. Bunlar arasında, portakal kabuklarının doğranarak koltukaltına sürülmesi, limon dilimlerinin kullanılması, bir kaç damla narenciye esansı eklenmiş su ile ıslatılmış pamuk kullanılması önerilebilir.

Doğal Kokular Kullanım Alanları
Nane yaprakları Ağız kokusu giderme
Lavanta çiçekleri Stres azaltma, uykusuzluk, kötü koku giderme
Karbonat Koltukaltı teri ve koku giderme

Karbonat, koltukaltındaki terle birleşerek hoş olmayan bir koku yaratan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Koltukaltınızı temizledikten sonra, bir miktar karbonatı üzerine serperek bölgeyi silin. Nane yapraklarının çiğnenmesi de, ağız kokusunu önlemenin en etkili doğal yollardan biridir.

Birçok insan, doğal kokuların özellikle terle birleşme sonucu geldiğinde etkisiz olduklarını düşünebilir. Ancak, bu doğru değil. Doğal kokuların etkili olabilmesi için temizlik hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Koltukaltınızı her gün temizleyerek, doğal kokuların istediğiniz sonucu vereceğinden emin olabilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu