Yaşam Tarzı

Karantina Günleri

Karantina Günleri

Zor zamanlardan geçiyoruz elbette. Zor günler yaşadık, belki de yaşamaya devam edeceğiz bir süre daha. Karantina sürecinde bir çoğumuz can sıkıntısı ile mücadele ediyor, bazılarımız yoğun panik ve anksiyete yaşıyor. Bütün bunlar bizi elbette olumsuz yönde etkiledi ve etkiliyor. Umuyoruz ki bir gün hepsi geride kalacak ve küçük hatıralar olarak dönüp gülümsediğimiz anılara dönüşecek. Umuyorum ki bütün bu yaşadığımız zorluklar, kayıplar ve sıkıntılar son bulacak.

Bu karantina sürecinde özellikle bir çok insanın başına bela olan can sıkıntısı üzerine yazmak istedim. Eğer sağlığınız ve maddi durumunuz yerindeyse ve aynısı sevdikleriniz için de geçerliyse ve hayatınızdaki tek büyük değişim evden çıkamıyor olmanız veya dışarıda hep korkarak dolanmanız ise geriye can sıkıntısı denen bir sorun çıkıyor. İlk bir kaç gün heyecanlı geçmişti belki de, fakat bir çoğumuz artık sıkıldık. Evet, kontrollü sosyal hayat başladı, çoğu insan dışarda dolanıyor, geziyor ve hava almaya çıkıyor lakin biri yanımızda öksürdüğünde veya hapşırdığında içimizde beliren o korku pek de geçmedi.

Can sıkıntısı bir noktadan sonra öyle bir hal aldı ki, “ne zaman bitecek” demekten bile sıkılmaya başladık.

Neden hala bitmedi? Neden insanlar dikkat etmiyor? Evde kalmaktan çok sıkıldık! Evet bunları her gün söylüyoruz bir çoğumuz.

Can sıkıntısı dayanılmaz bir hal almış olsa da bunun şiddetini azaltmanın yolları da yok değil. Mesela dışarıya çıkamıyor olabiliriz ama evde yapacak nelerimiz var bir göz gezdiremez miyiz? Evimizde bilgisayar var mı? Akıllı telefon var mı? Eğer bu ikisi varsa yapacak o kadar çok şeyimiz var ki aslında. Bilgisayarınızı açın, internetinize bağlanın ve internetin derinliklerinde neler yapabileceğinize bir bakın derim. Online kurslar, oyunlar, filmler, diziler, dijital ücretsiz kaliteli kitaplar ve daha neler neler var elimizde. Para harcamadan da bunların hepsini yapabilirsiniz elbet. Mesela film izlemeye para harcamak istemiyor, zaten internete para ödüyorum diyorsanız eski filmleri izleyebilirsiniz. Bu hizmeti sunan o kadar çok kaliteli internet sitesi var ki! Eski filmler sıkıcı gelebilir fakat oldukça önemlidirler. Hangimiz geçmişten haberdar olmak, eskiden insanların nasıl filmler izlediğini bilmek istemeyiz ki? Küçük bir kıvılcım, azıcık bir merak yeterli. Kitap konusunda özellikle yabancı kaynaklarda neredeyse sonsuz içerik mevcut. Ücretsiz olarak erişebileceğiniz o kadar kıymetli, paha biçilemez kitaplar var ki internette. Belki de hayatınızda elinize alma fırsatınız olmayacak, kopyası bulunmayan çok kıymetli kitaplar var. Kendini bu işe adamış bir çok site, kuruluş mevcut. Archive.org, Project Gutenberg gibi kuruluşlar mesela. Eğer yabancı diliniz varsa bu sitelerde sıkılmanız imkansız. O kadar önemli eserlerin dijital kopyalarını bizlere sunuyorlar ki yaptıkları hizmeti alkışlamamak imkansız.

Oyunlar da kötü bir fikir değil. Mesela eskiden oynadığınız oyunları özlemediniz mi? Yaşınız biraz büyükse belki gençliğinizde oynadığınız o ateri oyunlarına ne dersiniz? Oyun mekanlarında gidip jetonla oynadığınız o oyunların büyük kısmını ücretsiz oynayabilirsiniz internette.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu