Magazin Dünyası

IATA'ya Göre ABD'nin Önerdiği Yolcu Tazminat Kuralı Maliyetleri Artıracak, Ancak Gecikmeleri Çözmeyecek

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT)’nın, havayollarını yolculara uçuş gecikmeleri için mali tazminat sağlamasını zorunlu kılarak hava yolculuğunun maliyetini artırma kararını eleştirdi. DOT’un İptal ve Gecikme Puan Tahtası, ABD’deki en büyük 10 taşıyıcının uzun süreli gecikmelerde müşterilerine yemek veya nakit kuponları sunduğunu ve bunlardan dokuzunun ayrıca bir gecelik iptalden etkilenen yolcular için ücretsiz otel konaklaması sunduğunu gösteriyor.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh konuyla ilgili şöyle konuştu: “Havayolları, yolcularını varış noktalarına zamanında ulaştırmak için çok çalışıyor ve herhangi bir gecikmenin etkilerini en aza indirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Havayolları, yolcularını planlandığı gibi varış noktalarına ulaştırmak için halihazırda mali teşviklere de sahiptir. Rötarları ve iptalleri yönetmek havayolları için çok maliyetlidir. Ve yolcular, hizmet seviyelerinden memnun değillerse sadakatlerini diğer taşıyıcılara götürebilirler. Bu düzenlemenin getireceği ilave masraf katmanı yeni bir teşvik yaratmayacak, ancak bunun telafi edilmesi gerekecek ve bunun bilet fiyatları üzerinde bir etkisi olması da muhtemel”.

Ek olarak, yönetmelik, yolcular arasında karşılanması pek mümkün olmayan gerçekçi olmayan beklentilere de yol açabilir. Hava yolculuğu gecikmelerinin ve uçuş iptallerinin büyük bir kısmından hava durumu sorumlu olduğundan, çoğu durum bu düzenleme kapsamında değildir. Hava trafik kontrolörü eksiklikleri, geçen yılki gecikmelerde rol oynadı ve Federal Havacılık İdaresi’nin havayollarının uçuş programlarını New York metropol bölgesine indirme talebiyle kabul ettiği için 2023’te de bir sorun. Pist kapanışları ve ekipman arızaları da gecikmelere ve iptallere katkıda bulunuyor. Ek olarak, uçak imalatı ve destek sektörlerindeki tedarik zinciri sorunları, havayollarının üzerinde çok az kontrole sahip olduğu veya hiç olmadığı ancak güvenilirliği etkileyen uçak teslimatında gecikmelere ve parça kıtlığına neden olabiliyor.

DOT, havayollarının yalnızca havayolunun sorumlu olduğu gecikmeler ve iptaller için yolcuları tazmin etmekten sorumlu olacağını dikkatli bir şekilde not etse de, şiddetli hava koşulları ve diğer sorunlar günler hatta haftalar sonra zincirleme etkilere sahip olabilir ve bu noktada tek bir nedensel faktörü izole etmek imkansız veya zor.

Ayrıca deneyimler, bunun gibi cezai düzenlemelerin uçuş rötarları ve iptalleri üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermekte. Avrupa Komisyonu tarafından 2020’de yayınlanan Avrupa Birliği’nin yolcu hakları yönetmeliği EU261’in kapsamlı bir incelemesi, bunun tersinin doğru olduğunu buldu. 2011’de 67.000 olan iptaller, 2018’de 131.700’e neredeyse ikiye katlandı. Aynı sonuç, 60.762’den 109.396’ya yükselen uçuş gecikmelerinde de yaşandı. Havayoluna atfedilebilir gecikmelerin toplam gecikmelerin yüzdesi olarak payı azalırken, rapor bunu, hava trafik kontrol gecikmeleri gibi olağanüstü durumlar olarak sınıflandırılan gecikmelerdeki artışa bağladı.

Walsh, “Havacılık, her biri hava taşımacılığı sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlamada hayati bir role sahip olan bir dizi farklı ortağı içeren oldukça entegre bir faaliyettir. Biden yönetimi, bu teklifin kesinlikle yaptığı gibi havayollarını ayırmak yerine, tamamen finanse edilmiş bir FAA, tam kadrolu bir kontrolör işgücü sağlamak ve onlarca yıldır ertelenen FAA NextGen hava trafik kontrol modernizasyon programının devreye alınmasını tamamlamak için çalışmalı” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu