Lezzetli Tarifler

Kurabiyelerde Neden Pudra Şekeri Kullanılır? 

Kurabiyelerde Neden Pudra Şekeri Kullanılır? 

 

Kurabiye denince herkesin yüzünde bir tebessüm oluşur. Kokusu ve lezzetiyle, kısa sürede herkesi mutlu edebilme özelliği taşıyan nefis kurabiyeler evlerde de kolayca yapılabilir.   Fırından çıktığı anda, hatta pişerken önce mutfağı, daha sonra da tüm evi mis gibi enfes kokusuyla saran kurabiyeleri herkes sever. Günümüz mutfaklarında sınırsız sayıda kurabiye tarifleri bulunur. Kurabiye yapımı, alın teri, sabır ve biraz da dikkat ister.  Çocukluk yıllarında sütün yanına eşlik eden, daha sonraki yıllarda çay-kahve saatlerinin en nefis, vazgeçilmez alternatifi olan kurabiyelerin mutlu edemeyeceği kişi yoktur.

 

Kurabiyelerde Pudra Şekerinin Değişmez Üstünlüğü 

Kurabiye yapmak, tarifi ne olursa olsun, yağ, şeker, un ve kabartma tozu karışımından ibaret değildir. Yapımı en kolay kurabiyeler bile, ağızda dağılan, kıyır kıyır, nefis tatları için; emek, püf noktaları ve teknik gerektirir.  Kurabiye yapımında pudra şekeri güvenle kullanılabilir;  kolay ve lezzetli kurabiyelere kolaylıkla ulaşılabilir; daha iri taneli olan toz şeker, pudra şekeri gibi kolayca çözünemez, diğer malzemelerle homojen bir yapı oluşturamaz. Yerken ağızda dağılması beklenen kurabiyelerin yapılışı özen ister, bu yüzden tatlandırıcı ve üst dekor süslemesinde pudra şekeri tercih edilmelidir. Un eklendikten sonra eklenen pudra şekeri sayesinde kurabiyede topaklanma olmaz;  yapısı daha pürüzsüz olduğu için, kurabiyeler daha yumuşak ve ağızda dağılacak kıvama kavuşur. Dikkat edilecek bir diğer husus; kurabiye tarifinde toz şeker bulunuyor ve yerine pudra şekeri tercih ediliyorsa toz şeker ölçüsünün yarısı kadar daha fazla pudra şekeri konulmasıdır. Yani; hamura bir bardak toz şeker yerine bir buçuk bardak pudra şekeri eklenir. Pudra şekeri taneleri yaklaşık 0,5 mikron büyüklüğündedir. Yüksek sıcaklıkta erime eğilimi gösterebileceği için pişen kurabiyelerin ilk sıcaklığı geçtikten sonra süsleme ve üst dekorda kullanılabilir. Aksi takdirde, pudra şekeri eriyebilir ve güzel bir sonuç elde edilemeyebilir.

 

Pudra Şekerinin Faydaları 

Pudra şekeri temel bir enerji verici olup, depresyon etkilerini azaltır. Ayrıca kan basıncını düşürücü etkiler yapıp, cilt sağlığını korumada da yardımcı olur. Bunun yanı sıra mineral ve besleyicileri içerir. %100 şeker pancarından elde edilen pudra şekeri Türk mutfağında en çok kurabiye yapımında yaygın tatlandırıcı veya dekor olarak üst süslenmesinde kullanılır. Hazırlanan kurabiye hamuru pudra şekerinde yuvarlanırsa, daha kolay şekil alır ve ele yapışmaz; cıvık kurabiye hamuruna, ele pudra şekeri bulanarak kolayca şekil verilebilir veya şekillendirilen kurabiye hamuru, buzdolabına konulup 10-15 dakika bekletildikten sonra tekrar pudra şekerine bulanırsa, ağızda dağılan lezzetiyle enfes kurabiyeler elde edilebilir.

 

Pudra Şekeri Nasıl Elde Edilir? 

Kristal ve toz beyaz şekerin on kat inceltilerek, ele gelmeyecek biçimde incecik, toz haline getirilmiş şekline pudra şekeri denir. Nişastalı ve nişastasız olarak ikiye ayrılır. Nişastalı pudra şekerinde; toz şekerin içine bir miktar mısır nişastası konulur.  Pudra şekeri yapımında kristal şeker, pudra şekeri değirmenlerinden geçirilir. Evde yapımı bile gayet kolaydır. Bir bardak toz şeker blenderden geçirilir, ne kadar ince olması isteniyorsa, blenderde o kadar döndürülmesi kafidir. İnce yapısı gereği pudra şekeri, nemden etkilenip topaklanabilir. Bu yüzden normal oda sıcaklığında, 20-21 derecede, serin, rutubetsiz ve kokusuz bir ortamda saklanmalıdır. Kullanılacak yüzey de asla ıslak olmamalı, kullanımdan sonra kalan paketin ağzı hava almayacak şekilde, sıkıca kapatılmalı ve güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Kavanoza konulacaksa, topaklanıp sertleşmemesi için kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Kısacası; pudra şekeri kurabiye yapımında vazgeçilmez ana malzemelerdendir ve lezzetli tatlar için mutlaka tercih edilmelidir.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu