Magazin Dünyası

Erzurum, kağıt üretiminin yeni adresi olacak!

Türkiye’nin önde gelen hijyenik temizlik kâğıdı üreticisi Lila Kağıt, Erzurum’da yeni üretim tesisi açıyor. Bölgeye 3 yıl içinde 2,5 milyar TL yatırım yaparak 600 kişiyi istihdam etmeyi planlıyor. Erzurum, Lila Kağıt’ın yapacağı yatırım ile günümüzün en iyi teknoloji içeren tesislerinden birine sahip olacak.

Dünyada 80’den fazla ülkeye ihraç ettiği bobin temizlik kağıtları ve son tüketici tarafından beğeniyle tercih edilen Sofia, Maylo, Ultra Berrak ve Nua markaları ile temizlik kağıdı sektörünün en büyük oyuncularından biri olan Lila Kağıt, Erzurum’a yeni bir üretim tesisi yatırımı yapıyor. Kurulacak  fabrika ile ilk 3 yıl içinde bölgeye 2,5 milyar TL yatırım yapmayı planlayan Lila Kağıt, yatırımlarını 2028’e kadar artırarak devam ettirmeyi hedefliyor. 

Yüzde 100 sermayeli bir Türk şirketi olan ve üretimlerini Tekirdağ Çorlu’daki modern tesisinde sürdüren Lila Kağıt, Erzurum II. Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 140.000 m2’lik alan üzerine kurulacak olan yeni fabrikası ile mevcutta 270.000 ton olan yıllık üretim kapasitesini 340.000 tona çıkarmayı ve 2028 yılına kadar 600 kişinin üzerinde istihdam yaratmayı hedefliyor.

Erzurum’da kurulacak üretim tesisinin ilk bölümü olan konverting hattını 2024 yılında hayata geçirerek faaliyetine başlayacak olan şirket, 2026 yılında da kağıt üretim hattını devreye almayı planlıyor. 

Özel sektörün Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinde yapacağı en büyük sanayi yatırımlarından biri olacak tesis, aynı zamanda Erzurum’daki ilk temizlik kağıdı fabrikası olma özelliğini taşıyor. Çevreye duyarlı yaklaşımı ile öne çıkan şirket, tesise kurulacak güneş panelleri ile tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedefliyor. 

Lila Kağıt CEO’su Alp Öğücü, konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2005 yılında Türkiye’nin en büyük iplik üreticilerinden biri iken kendimize yeni bir vizyon planı çizerek yeniden yapılanma ve temizlik kağıdı sektörüne yatırım yapma kararı aldık. O günden beri her yıl adım adım ilerledik. Bugün ürettiği bobin temizlik kağıtlarını 80’den fazla ülkeye ihracat eden, markaları ile tüketiciler tarafından beğeni ile tercih edilen, temizlik kağıdı sektörünün Türkiye’nin en büyük üreticisi konumuna geldik. Şimdi üretimde ve ihracatta elde ettiğimiz yüksek başarı ile kendimize yeni bir yol çiziyor ve yeni bir üretim tesisinin daha temelini atmaya hazırlanıyoruz. Bu yatırımımızı; Türkiye’nin bugüne kadar kağıt sanayisinin hiç erişmediği bir bölgesinde, Erzurum’da yapmaya karar verdik. Kuracağımız sürdürülebilir kağıt üretim tesisi, ülkemizin dış ticaret fazlası vermesine, bölgesel kalkınmaya ve istihdama katkı sağlayacak. 

Erzurum’un köklü geçmişi, turizmi büyütme yönünde attığı adımlar, üniversite ve okullarının zenginliği, bölgesinin yüzyıllara dayanan bir merkezi olma durumu ve devletin sağladığı imkanlar dikkate alındığında sanayi alanında da gelişim için çok fırsatlar sunduğunu değerlendirdik. Yatırımın Erzurum ilinin sanayi alanında gelişimine, hem hane halkına hem de bölgesel kalkınmaya olumlu yönde etki etmesini temenni ediyoruz”

“İhracat Artarak Sürecek”

Yeni yatırımları ile bölgede güçlü bir konuma sahip olacaklarını belirten Öğücü, yurtdışına yaptıkları ihracattan ödün vermeden ürünlerini bölgedeki tüketicilere sunmanın, üretim kapasitesi ve pazar payını artırmanın öncelikli hedefleri olduğunu ifade etti. Öğücü, “Ürettiğimiz ürünler iç piyasadaki ihtiyacı karşılamakla kalmayıp komşu ülkeler arasından başta Gürcistan, Azerbaycan ve Irak olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilecek” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu