Pratik Bilgiler

Kaşıntı Nedenleri

Kaşıntı Nedenleri

 

Kaşıntı birçok sebep yüzünden oluşabilir. Bir sinekten kaynaklanabileceği gibi, iç organlardaki bir sorundan da kaynaklanabilir. Kaşıntının genel nedenleri arasında en sık rastlananı cildin kuru olması vardır.

  • Cilt rahatsızlıkları kaşıntı sebebidir. Örneğin, egzama, su çiçeği gibi. Bu cilt hastalıkları en başından tedavi edilirse, kaşıntı da biran önce giderilmiş olur.
  • Karaciğer hastalıkları ciltte kaşıntı ile varlığını gösterebilir. Karaciğer hastalıkları gibi böbrek hastalıkları da kaşıntı sebebidir. Bu hastalıklar iç hastalıklara girdiği için, kaşıntıya iç hastalıklar da sebebiyet veriyor diyebiliriz.
  • Lösemi vakaları başta olmak üzere kanser de kaşıntı sebebidir.
  • Bir çok ilaç yan etki sağlayarak, kaşıntıya sebep olabilir.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntı rahatsızlığı bir çok sebeple oluşabilen bir rahatsızlıktır. Sebebi ne olursa olsun, iyi gelecek şeyler değişmez. Kaşıntıya en iyi gelen şey yulaftır. Çünkü yulafın özellikleri arasında yatıştırıcı ve anti tahriş özelliği bulunmaktadır. Yulaftan sonra iyi gelen diğer bir şey ise kekiktir. Kekiğin içerisinde bulunan timol maddesi anestezik özelliği sayesinde kaşıntıya iyi gelir. Kaşıntıya iyi gelen diğer bir bitki ise nanedir. Ancak naneyi tüketmek yerine, ılık bir banyo içerisine 2-3 damla kadar nane yağı damlatılarak kullanılmalıdır. Bu ılık banyo içerisinde 25-30 dakika kadar beklemek kaşıntıyı geçirici bir etki sağlar. Nane yağı sadece kaşıntıya karşı değil, strese karşı da etkidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu