Sağlık Haberleri

Eller Neden Titrer?

Eller Neden Titrer?

 

El titremelerinin en yüksek sebebi kahve içmekten Parkinson hatalığına kadar çeşitli sebeplere dayanabilmektedir. Yani kısacası ellerin titremesi tam anlamıyla “şu sebepten dolayıdır” diyemiyoruz. Örnek vermek gerekirse marketten alışveriş işleminizi yaptınız ve oldukça ağır olan torbaları oldukça uzun bir yolu taşıyarak eve geldiniz. Kol kaslarınıza binmiş olan yüksek yük sebebi ile elleriniz bir süre titrer. El titremesinin nörolojik olarak çeşitli sebepleri de olabilmektedir. Şiddetli ve sürekli olarak el titremeleri genel anlamda beyinizin ellerinizde bulunmakta olan kas hareketlerini kontrol etmekte olan bölgesi ile ilgili problemlerden dolayı oluşmaktadır.  İnme, Parkinson hastalığı, beyin tümörü, beyin travması benzeri problemler bu kategoriye girmekte olan çeşitli titremeler arasında yer alıyorlar.

El Titremelerinin Sebepleri Nelerdir?

El titremesi psikiyatrik bozukluklar açısından kullanılmakta olan çeşitli ilaçların da yan etkileri şeklinde gözükebilmektedir. Bu ve bu gibi çeşitli ilaçlara benzeyen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaktaysanız yan etkileri hakkında yine doktorunuzdan bilgi edinebilirsiniz.  Ellerinizin titremelerine sebep olan çeşitli durumlara gelirsek aşırı yüksek oranlarda alkol alımı, alkolizm, kaslarda aşırı güçsüzlük, fazla kahve ve kafeinli içecekleri tüketiyor olmak  ve stres, anksiyete veya yorgunluktur. Yukarı da bahsi geçtiği üzere günlük olarak, basit sebepleri de olabileceği üzere beynimizi etkilemekte olan çeşitli hastalıkların belirtileri olarak da rahatlıkla görülebiliyor. Bu sebeple el titremelerinin ne zamanlar çok daha fazla seyredildiğine ve ne kadar şiddetli olduklarına oldukça dikkatli bir biçimde bakmamız gerekir.

Dinleniyorken Çok Titriyorsalar

Elleriniz dinlendiğiniz de çok daha fazla titremekteyse ve az hareket edince çok daha az titremekteyse günlük olarak hayatınızı etkileyecek kadar da şiddetli iseler baş ağrısı halsizlik ve istem dışı dil hareketleri, kas seğirmeleri benzeri çeşitli belirtiler ile birlikte de görülmekteyse mutlaka doktorunuza gitmeli ve bir muayeneye girmelisiniz. Bu güne kadar el titremelerinin birçok sebebi görülmüştür. Çoğu zaman hiçbir nedenleri yokken, dediğimiz gibi üç beş eşya taşımaktan dolayı olabiliyorken yine beyine bağlı sebeplerden dolayı da olabilmektedir. Yine kalbe bağlı çeşitli kalp hastalıklarının da habercisi olabilmektedir. Bu yüzden el titremelerinde dikkatli olmanız önem arz etmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu