Sağlık Haberleri

Obezite Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

Obezite Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

 

Obezite nedeni tam olarak bilinemese de aşırı ve yanlış beslenme ve hareketsiz bir yaşam sonucu var olan hastalık olarak tanımlanabilir. Obezite oluşumunda genetik yapı, çevresel durumlar, psikolojik değişiklikler etkilidir.

Obezite Oluşumunun Nedenleri

Aşırı yemek yemek ve yanlış beslenme çeşidi, yetersiz fiziksel aktiviteler, yaş faktörü, cinsiyet faktörü, sosyal açıdan durumlar, genetik ya da psikolojik durumlar, sigara ve alkol, kullanılan antidepresanlar sayılabilir.

Obezite Nedir?

Vücutta fazla yağ birikimi dolayısıyla aşırı şişmanlık halidir. Ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite durumu insanlarda yaşam süresini kısaltan, kalitesini düşüren ve kalp damar hastalıklarına neden olan bir durumdur. Birçok hastalığa sebep olması nedeni ile kesinlikle tedaviden kaçınılmadan adım adım ilerleme kaydedilmelidir.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite ölçümü demek vücut kitle endeksi üzerinden yapılan bir araştırma demektir. Çıkan sonuçlarda normal kilolu, fazla kilolu ya da obez durumu şeklinde sınıflandırılma yapılır. Tedavi öncesi mutlaka yağın hangi bölgede biriktiği teşhisi yapılmalıdır.

  • Obezite büyük ya da küçük sık tercih edilir.
  • Obezite tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
  • Obezite tedavisinde ameliyat en son aşamadır.
  • Vücut kitle endeksi son derece önemlidir.

Obezite enerji dengesinin bozulması hali olup, bir an evvel bu dengenin tedavi ile düzeltilmesi gerekliliği hâkimdir. Aşırı yağlı beslenme, sürekli yemek yeme durumu; gereğinden fazla enerji alınarak depolanması demektir. Fazla kilolar diyetle, egzersizle hatta belki ilaçlarla verilebilme şansı olabilmektedir. Ancak durum obezite sınırlarında ise bu fazla kiloların verilmesi, verilen kilonun korunabilmesidir.

Günümüzde Obezite Tedavisi

Günümüzde obezite cerrahisi çok fazla tercih edilmektedir. Obezite ameliyatları ise bazı metabolik anlamında hastalıklar değişebilmektedir. Kişi her şeyden önce zayıflamaya karar vermelidir. Obezite aynı zamanda bazı hastalıkların başlangıcı olarak sayılabilir. Yüksek tansiyon, şeker ya da insülin direncini bağlı olarak hastalar vardır.

Obezite tedavisinde bilinçli karar verilmelidir. Yaşam biçimi değiştirilmelidir. Obezite de beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Mücadele ederken beslenme alışkanlıkları ve hayat tarzı değişmelidir. Çevresel anlamda riskler de obezite de etkilidir. Vücut kitle endeksinin 40 ve üzerinde olması demek obezite cerrahisine uygun olduğunun göstergesidir. Şişmanlık içerisinde olan ve birtakım hastalıklara sebebiyet vermesi mümkündür.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu