Pratik Bilgiler

Mutfaktaki Bayanlara Özel Pratik Bilgiler

Mutfaktaki Bayanlara Özel Pratik Bilgiler

 

Mutfaktaki bayanlara özel, bazı pratik bilgiler bulunmaktadır. Özellikle, çalışan bayanlar için bu pratik bilgiler, zaman kazandırmaya yönelik olarak öne çıkmaktadır. Sabah erken saatlerde evden çıkıp, geç vakitlere kadar çalışan bayanlar için, pratik uygulamalar önem taşır. Öncelikle, mutfak ve buzdolabındaki düzen önem taşır.

Mutfak Alışverişini Yaptıktan Sonra Uygulanacak Yöntemler

Pazar alışverişi yapıldıktan sonra, buzdolabına yerleştirme önem taşır. Düzen esasına dayalı çalışmalar, ev hanımları için, zaman kazandıracaktır. Kısaca sıralayacak olursak:

  • Alınan ıspanak, pazı gibi yeşilliklerin yıkanarak, saklama poşetlerinde saklanması gibi.  Birtakım yeşillikler, yıkanıp, kıyıldıktan sonra kurutulup, saklama poşetlerine konulabilir. Bu sayede, işten geldikten sonra hızlı bir şekilde pişirmesi mümkün olacaktır.
  • Boş zamanlarda kıyılacak soğanlar da poşetler ya da hava almaz saklama kaplarında saklanabilir. Bu sayede, yemek yapılacak zamanlarda, hazır doğranmış soğanlar, zaman açısından tasarruf sağlayacaktır.
  • Buzdolaplarının derin dondurucularında önceden hazırlanmış köftelerin ya da dondurulmuş gıdaların bulunması. Boş zamanlarda yapılacak köftelerin, saklama poşetlerinde uygun şekilde tasnif edilerek saklanması, önem taşır. Köftelerin, poşetlerdeki tasnif şekli de kolaylıkla pişirilmesi için önem taşır. Üst üste değil de yan yana koyulması önemlidir. Boş zamanlarda ayıklanan fasulye, bezelye gibi sebzelerin, derin dondurucularda saklanması, ev hanımları için önem taşır. Hızlı bir şekilde yemek yapmak isteyenler için kolaylık sunacaktır.
  • Kalmış yemeklerin değerlendirilmesi de hem zaman kazandıran hem de israfı önleyen bir uygulamadır.

Kalmış Yemeklerin Değerlendirilmesi

Kalmış yemeklerin değerlendirilmesine en güzel örneklerden biri, yeşil mercimek yemeğidir. Bayatlamamak kaydı ile dolapta kalmış olan yeşil mercimek yemeği, çorbaya çevrilebilir.

Yeşil mercimek, biraz su katılarak ve içine erişte de eklenerek kaynatılır. Başka bir kapta, salça, nane ve yağ yardımı ile hazırlanan karışım, kaynamış tencerenin üzerine dökülür. Biraz sirke ve az tuz ilavesi ile lezzetli bir çorba hazırlanmış olur.

Kalmış bayat ekmeklerle hazırlanan kıymalı papara tarifi de başka bir örnektir. Bu yemeklerin en önemli özellikleri, pratik olmasının yanı sıra, yemek israfını önlemesidir.

Çalışan bayanlar için de düdüklü tencerelerin önemi büyüktür. Sabah işe giderken hazırlanma süresinde, mutfakta düdüklü tencerede pişirilen yemekler, akşam için büyük rahatlık olacaktır. On, on beş dakika içerisinde, akşam için ana yemek hazırlanmış olacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu