Güzellik Sırları

Makyajın Zararları Nelerdir?

Makyajın Zararları Nelerdir?

 

Makyaj aslında geçmişten günümüze gelen bir güzelleşme yöntemidir, fakat artık günümüzde bu yöntem oldukça abartılmış ve sanat dalı haline dönüşmüştür. Sanat dalı denmesinin sebebi profesyonel makyajlarla kişinin bile kendisini tanımayacak hale dönüştürebilmesidir.

Internet Ortamında Makyaj Videoları

Makyaj yapmanın bir sanat haline dönüşmesinin tek sebebi makyaj videolarıdır. Bu videoların arasında viral olarak serpiştirilmiş makyaj malzemesi tanıtımları da bulunmakta. Makyaj videoları özellikle bayanlara her gün makyaj yapılmasının bir zorunluluk olduğunu aşılamaya çalışmakta. Ancak bunun cilde olan zararlarından hiç söz edilmemekte.

Makyaj Deneylerine Hayır

Makyajın zararları düşünüldüğü zaman kimyasal madde içerikli oldukları için her türlü makyaj malzemesinin insan cildine büyük zararları vardır. Doğal içerikli denilse bile mutlaka içerisinde kimyasal bulunduğu için cildinizi güzel göstermek adına aslında yıpratıyorsunuz. Fakat makyaj malzemelerinin en büyük zararını biz insanlar değil hayvanlar yaşıyorlar. Denek olarak kullanılan, üzerlerinde test yapılan maymunlar. Pek çok insan bu deneylerin hayvanlar üzerinde yapıldığından bile habersiz. Ancak maalesef deneme ve üretim aşamasında bu kimyasalların ne gibi reaksiyonlara sebep oldukları hayvanlar üzerinde test edilmekte.

Tabiki bu yüzden makyaj yapmayın denilemez. Ancak en azından bilinçli tüketim yapılabilir. Hayvanları denek olarak kullanan markalardan ürünler alınmayabilir. Bu markalara kısa bir internet araştırması ile kolaylıkla ulaşılabilir. Makyaja da alternatif çözümler elbette mevcut. Pek çok sebze ve meyve boyası makyaj olarak kullanılabilir. Elbette kozmetik makyaj ürünlerinin verdiği ışıltıyı vermeyecektir ancak daha sağlıklı olduğu ortada.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu