Güzellik Sırları

Genç Bir Cildin Altın Kuralları

Genç Bir Cildin Altın Kuralları

 

Gündelik yaşamın olumsuz etkileri nedeniyle özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelen cilt sorunlarının çözümü ve pürüzsüz bir cilt için yapılması gerekenler arasında çok sayıda yöntem mevcuttur. Sağlıklı bir cilde sahip olmak her kadının isteğidir. Cildin sağlıklı ve genç görünebilmesi için cildin yapısını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Güneş ışığı
  • Alkol-sigara kullanımı
  • Su tüketimi
  • Makyaj yapmak
  • Beslenme düzeni

Gibi faktörlerdir. Bunlara dikkat edildiği takdirde cilt sorunlarını önlemek daha kolay olacaktır.

Cilt Yapısını Etkileyen Faktörler 

Güzel bir cildin ilk aşaması ihtiyacı olan bakımın yapılmasıdır. Her cilt tipine uygun bakım yapılmalıdır. Cildin ihtiyaç duyduğu besinleri ve ürünleri temin etmek oldukça önemlidir. Cilt yapısını etkileyen; güneş ışığı, alkol-sigara kullanımı, su tüketimi, makyaj yapmak ve beslenme düzeni gibi faktörler cilt yapısını olumsuz yönde etkileyip cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra kimyasal ürünlere çok fazla maruz kalmış ciltlerde erken yaşlanma belirtileri gözlemlenmektedir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için sağlıklı besinler tüketilmelidir. Cildin nem ihtiyacını karşılamak için su tüketimi arttırılmalıdır. Güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak için güneş kremi kullanılmalıdır. Alkol ve sigara kullanımı cilt için olumsuz etkiler doğurmaktadır. Fazla makyaja maruz kalan ciltler yıpranır ve tahriş olur. Düzenli uyku, su tüketimi ve doğru beslenme cildi içten etkileyen faktörlerdir.

Doğal Yöntemlerle Cilt Bakımı 

Stres, çevre kirliliği, olumsuz beslenme, alkol ve sigaranın yıprattığı cildi onarmak için uygulanan çok sayıda doğal yöntem bulunmaktadır. Doğal yollarla kolaylıkla ev ortamında yapılabilecek kürler, maskeler vardır. Güzel ve bakımlı bir cilt sahibi olmak için cilt tipine uygun uygulamalar yapılmalıdır. Genç ve bakımlı bir cildin ilk koşulu cildin temizlenmesi, yağ ve kirden arınmasıdır. Cilde gerekli bakımlar yapılıp, dikkat edildiği takdirde cilt yüzeyinde oluşabilecek hasarların önüne geçilebilmektedir. Doğal yöntemler uygularken de alerji riski göz ardı edilmemelidir. Doğal olan her kürün ya da maskenin cilde yararlı olacağı düşünülmemelidir. Cildi gençleştirmek uğruna cilt yapısında kalıcı hasarlara neden olabilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Piyasada satılan ilaç ve türevleri ya da bakım ürünleri kullanılırken de çok dikkat edilmesi gerekmektedir. İster doğal yöntemlerle uygulanan kürler isterse piyasada bulunan bakım ürünleri olsun temkinli davranıp cilt yapısını tahrip etmeyecek uygulamalar tercih edilmelidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu