Sağlık Haberleri

TOPUK ÇATLAKLARINDAN NASIL KURTULURUZ

TOPUK ÇATLAKLARINDAN NASIL KURTULURUZ

Ayak sağlığı bizim için çok önemlidir, bir çoğumuz önemsemesekte ayaklarımız vücudumuzun tüm yükünü çeken organımızdır ve bütün sinir uçları ayaktan başlamaktadır. Yaşadığımız ayak sorunlarından biriside, topuk çatlaklarıdır. Topuk çatlakları çok yaygın olarak görülen bir problem, aynı zamanda bir cilt sorunudur. Topuk çatlaklarının bu kadar yaygın şekilde görülmesinin nedenleri şöyledir; kadınlarda menopoz sonrası cilt kuruluğunun artması, aşırı kilolar, ayak mantarları, doğru ayak bakımının yapılmaması, ter bezlerinin çok çalışması, şeker ve tiroid gibi sistemik hastalıkların ciltte kuruluğa sebep olmasıyla topuk çatlağı oluşturması, çıplak ayakla dolaşılması, kalitesiz, sert tabanlı, arka kısmı açık, yüksek topuklu, sıkan ayakkabıların kullanılması, sedef hastalığı ve bazı egzema çeşitleridir.

TOPUK ÇATLAKLARI TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Estetik bir problem olarak çirkin görünmesinin ötesinde topuk çatlakları, tedavi edilmezse bacak enfeksiyonlarına, kanamalı durumlara sebep olabilir. Özellikle şeker, tiroid gibi metabolik sorunlar yaşayan hastalarda, ciddi bir risk oluşturur. Ayak tabanınızda var olan ve tedavi edilmeyen açık bir yara mantar bulaşmasına, bulaşan mantarın sırasıyla vücuda yayılmasına neden olabilir. Önemsiz gibi görünen bir problem, tedavi edilmezse ayak, bacak kaybıyla sonuçlanacak durumlar getirebilir.

Peki topuk çatlaklarından kurtulmak içi pratik bilgiler… 

– Birinsici deneyebileceğiniz en basit yöntem gece yatmadan ayaklarınıza vazalini sürüp iyice yedirin ve çorap giyip yatın.
– Yine son zamanlarda uzmanların önerdiği yöntemlerden birisi daha bir limonu ikiye bölün sıkılmış limon kabuğunu ayak topuğunuca yerleştirin ve üzerine sorap giyerek sabaha kadar bekletin bu işlemi birkaç gün tekrarlarsanız çatlakların iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu