Yaşam Tarzı

KIŞ AYLARINDA NEDEN DAHA ÇOK KİLO ALIYORUZ?

KIŞ AYLARINDA NEDEN DAHA ÇOK KİLO ALIYORUZ?

Bir çoğumuz kilolarımızdan ve kilo verememekten şikayetçiyizdir ve ne yesem yarıyor ne yapsam kilo veremiyorum bahanelerine sığınıyoruz beklide!. Kışın gelmesiyle metabolizmamız daha da yavaşlıyor yani, Kış diyince aklımıza sıcak çikolatalar, salepler, patlamış mısırlar geliyor.. kışın akşam süresinin uzun olması bizi bazı yiyeceklere yönlendirmektedir.  Ama, biz bunları yaparken hareketsizde kalmanın etkisiyle metabolizmamız daha da yavaşlamış oluyor.

Kış aylarında kilo almamızın en büyük sebeplerinden birisi hareketin azalmış olması, o yüzden kışında hareketlerimizi artırmamız gerekmekte. Diğer taraftan kış aylarında yazın olduğu gibi su içmek beklide aklımıza gelmiyor ve  suyu çok az içiyoruz. Oysaki vücudumuzun kışında suya ihtiyacı vardır. Suyu çok tüketemeyenler içine kış meyvelerinden atarak aromasını değiştirerek daha kolay içebilirsiniz. Diğer taraftan kışın havanın daha erken kararması, hosrmonların değişmeside depresif bir hal almamızdan melotonin hormanundaki değişiklik biraz mutsuzluğunuzu tetikliyor ve bu utsuzluğu yenmek içinde, yiyeceğe sarılabiliyoruz.

KIŞIN KİLO ALMAMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

– Öncelikle vücudumuzdaki fazla ödemlerden kurtulmamız gerekmekte. Bunun için; kaynattığınız bir litre suyun içine 1 kök zencefil, 1 adet kabuk tarçın, dilimlenmiş bir yeşil elma, 1 adet limon bunları 5-10 dk daha kaynatıp ocağın altını kapatın ve üzerine bir tutam maydonuz ve bir kaç dilim salatalık ilave ederek demlenmeye bırakın. Sabah ve akşam aç karna en az birer bardak tüketmeniz gerekmekte ve bu işleme en az 10 devam edin.
– Uyku düzeni kilo almanızda etkili olduğundan buna dikkat etmeniz akşam erken yatıp sabah erken kalkmaya özen göstermeniz gerekmekte.
– Hareketlerinizi artırmalısınız, günde en az yarım saat tempolu  yürüyüş yapabilirsiniz ve spor merkezlerine giderek uzaman kişiler eşliğinde egzersizler yapabilirsiniz.
– Stresten ve depresyondan uzak durun. Kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin çünkü kimse sizden daha önemli değil.
– Sağlıklı ve düzenli beslenin; kalorisi yüksek olan yağlı yiyeceklerden uzak durun (kızartmalar, hazır yiyecekler, hamur işi v.s.) ara öğünler oluşturun.
– Sabahleyin kalkınca en az bir bardak su için hatta içine limon yada bir çay kaşığı sirke damlatabilirsiniz. Yağ yakımını kolaylaştıracaktır.
– Akşam 7 den sonra hiçbir şey meyeyin evet aksam süresi uzun yemekten bir saat sonra bir prosiyon meyve yiyebilir yada yatmadan yarım saat önce küçük bir kase yoğurdun üzerine kırmızı pul biber, nane, karabiber ve birkaç damla limon sıkarak tüketebilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu