Sağlık Haberleri

AİDS Belirtileri Nelerdir?

AİDS Belirtileri Nelerdir?

AİDS Belirtiler Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

AİDS belirtileri vücuda virüs alındıktan hemen sonra başlamaz. Belirtilerin başlaması için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. 1 ile 6 hafta arasında bir sürenin içerisinde AİDS belirtileri görülmeye başlanmaktadır. İlk belirtiler normal hastalıkla karıştırılabilir. AİDS kendisini saklayabilir ve hatta belirtiler 2 ile 10 sene sonra bile gün yüzüne çıkabilir.

AİDS Belirtileri Nelerdir?

1 ile 6 hafta sonra ilk belirtileri görülüyor demiştik. Bu belirtiler ise şunlar olarak sıralanabilir:

  • Kadınlarda çoğunlukla yüksek ateş, halsiz olma hali, baş ağrısı, ağızda pamukçuk ve çeşitli ağız yaraları, gece çok terlemek gibi basit belirtilerin yanı sıra adet döngüsünde gecikme ve bozulma, ense, koltukaltı gibi lenf bezi bulunan vücut yerlerimizde şişme görülmesi ciddi belirtilerdendir. Lenf bezleri, lenfler AİDS enfeksiyonu ile savaştığı için şişmektedir. Başta grip ile karıştırılan basit semptomlar görüldüğü gibi ciddiye alınması gereken semptomlar da görülmektedir.
  • Erkeklerde ise kadınlarda görülen belirtilerin hemen hemen aynıları görülmektedir. Ayrıca erkeklerde de lenf bezlerinde büyümeler ve şişmeler görülür. Ağız ve deride tekrarlayan uçukla görülmektedir ve vücutta yara gibi kırmızı renkte lekeler, kilo kaybı, ishal, öksürük gibi grip semptomları da kendini gösterir.

AİDS Tedavisi Nasıldır?

AİDS tamamen vücuttan atılabilen bir hastalık değildir. Bir kişi eğer AİDS virüsüne yakalandıysa bu virüsü vücudundan atmak mümkün değildir. Artık o virüsle yaşamak zorundadır. Virüsün çoğalmasına engel olmak ve etkilerini azaltmak için ise ilaç tedavisi kullanılmaktadır. AİDS virüsünde kullanılan ilaçlar semptomları azaltmakla ve hastanın hayatını daha iyi bir şekilde idame ettirebilmesine olanak sağlamaktadır.

AİDS virüsü bağışıklık sistemine saldıran ve onu yok etmek isteyen bir virüs çeşididir. Bu yüzden vücuttan tamamen atılamasa da yaşayabilmek için ilaç tedavisinin uygulanması gerekir. İlaç tedavisi uygulanmazsa hastanın bağışıklık sistemi çöker ve bağışıklık sistemi virüse yenik düşebilir. Bağışıklık sisteminin çökmesi ise hayata basit bir şekilde bile devam edememek demektir. En ufak bir enfeksiyon da hasta olup hayata veda etmek zorunda kalmamak için AİDS virüsüyle savaşmak ve tedaviye dört elle sarılmak en iyi seçenek olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu