advertorial

Collagenin Takviye Gıda Ürünleri Neden Çok Tercih Ediliyor? 

Collagenin Takviye Gıda Ürünleri Neden Çok Tercih Ediliyor? 

 

1980’li yıllarda Amerika birleşik Devletleri’nde kolajen dudakları dolgunlaştırmak ve ciltteki çizgileri yumuşatmak amacı ile pahalı bir dolgu maddesi olarak bilinmekteydi. Ancak günümüzde şirketler kolajen takviyesi için daha kolay yollar buldu ve yenilebilir kolajen yaygınlaşmaya başladı.

Collagenin gıda takviye ürünleri cildi iyileştirir, artrit  semptomlarını hafifletir, yara iyileşmesini destekler ve vücutta oluşabilecek kas kaybının önlenebileceğinin açıklanması ile birlikte oldukça tercih edilmeye başlanmıştır. Tıpta birçok alanda en çok tercih edilen ilk 3 ürün arasında yer alan toz kolajen aynı zamanda en çok ilgi gören ürünlerden birisidir.

Kolajen Nedir? 

Kolajen projenin glisin hidroksiprolin glutamin alanin ismi verilen belirli aminoasit dizilerinden oluşmuş olan yapısal bir çeşit protein molekülüdür. Kolajen genel olarak vücudun çatısı ya da bedenin bir arada tutan yapıştırıcı olarak adlandırılır. Cildin kuru ağırlığının yaklaşık olarak yüzde yetmiş beşini kolajen oluşturur.

Toz kolajen sayesinde cildin dolgun görünmesi sağlanır ve kırışıklıklar azalır. Ayrıca vücuttaki tendonları kemikleri ve eklemleri korumak ve onarmak için ihtiyaç duyulan Amino asitler ve glissin açısından da zengindir. Vücutta en bol bulunan proteinlerden biri olan kolajen deriden kemiklere kaslardan tendonlara ve bağlara kadar vücuttaki bağ dokusunu oluşturan ana  proteindir. Bu proteinin şişelenmiş şekli olan toz kolajen genellikle hayvan kolajeninden elde edilir.

Takviye Gıda Etkili midir? 

Takviye gıda 35 ve 25 arasındaki 69 kadın üzerinde 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre 8 hafta boyunca günde 5 ya da 10 gram toz kolajen alan kadınların almayan kadınlara oranla cilt elastikiyetini de daha fazla iyileşme gösterdiği bildirilmiştir. Yalnızca en son birkaç yılda ağız yoluyla alınan toz ek gıda takviyeleri gerçekten cildin görünümünü etkilediği kanıtlanmıştır.

Yapılan bir diğer çalışma ise 12 hafta boyunca günde 1 gram takviye alan kadınların yüzde yetmiş 6’sında daha az cilt kuruluğu yüzde 12’sinde daha az görünür kırışıklık cildinde daha iyi kan akışı ve yüzde 6’sında daha yüksek kolajen içeriğine sahip olduğu görüldü. https://collagenin.com.tr/  sitesini ziyaret ederek daha ayrıntılı araştırma yapabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu