Sağlık Haberleri

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

 

Bağışıklık sisteminin güçlü olması, bir çok hastalığı önleyebilecek bir etki sağlayacağı gibi, daha dinç bir hayatta sağlar. Bu yüzden güçlendirmek için önlemler alabilirsiniz. Üstelik bu etkenler oldukça kolay yapılabilecek etkenlerdir.

Uyku: Uykuyu düzenli bir hale getirmek ve yeteri kadar almak, bağışıklık sisteminiz konusunda olumlu bir etki yaratacaktır.

Beslenme: Vücudunuzu dengeli beslenmeye alıştırmalısınız. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme, vücudunuzun düzenli bir şekilde mineral ve vitamin alması demektir. Bu da bağışıklık sisteminizde olumlu bir etki yaratarak, zayıflamasını engelleyecek ve güçlendirecektir. Haftanın günü günü balık yemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.  Balık tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey balığın taze olmasıdır.

Bağışıklık Sistemini Neler Zayıflatır?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, öncelikle zayıflatan etkenleri bilmelisiniz. Zayıflatan etkenlere dikkat ettiğiniz zaman, bağışıklık sisteminizi daha kolay güçlendirebilirsiniz.

Yaşlanmak:  Yaşlılık bağışıklık sistemini zayıflatan doğal bir etkendir. Bu yüzden bu etkene yapılabilecek çok bir şey yoktur. Sadece sağlıklı beslenerek, yaşlılığınızda daha dinç olmayı sağlayarak, bu etkini biraz hafifletebilirsiniz.

Yetersiz Temiz Hava: Yeteri kadar temiz hava alınmaması bağışıklık sistemini zayıflatan bir etkendir. Ayrıca yetersiz ışık ve yetersiz su da bağışıklık sisteminizi zayıflatıcı etki sağlarlar.

Yetersiz Uyku: Uyku düzenindeki düzensizlik ve yeteri kadar uyumamak da bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.

Stres: Sürekli olarak strese maruz kalmak da en az diğer etkenler kadar, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu