Sağlık Haberleri

Sağlıklı Bir Ağırlığı Neden Önemlidir?

Sağlıklı Bir Ağırlığı Neden Önemlidir?

Sağlıklı bir boyuta ulaşmak ve korumak, genel sağlık için önemlidir ve birçok hastalık ve durumu önlemenize ve kontrol etmenize yardımcı olabilir. Aşırı kilolu veya obez iseniz, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, safra taşı, solunum problemleri ve bazı kanserler gibi ciddi sağlık problemleri geliştirme riski daha yüksektir. Bu nedenle sağlıklı bir kiloyu korumak çok önemlidir: Bu sorunları geliştirmek için riskinizi azaltmanıza yardımcı olur, kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olur ve hayattan zevk almak için size daha fazla enerji verir.

Aşırı kilo ve obezite nedir?

 

Aşırı kilolu kas, kemik, yağ ve / veya sudan daha fazla vücut ağırlığına sahiptir. Obezite de yüksek miktarda ekstra vücut yağlıdır. Vücut kitle indeksi aşırı kilolu ve obezitenin yararlı bir ölçüsüdür. Bu makalede yer alan bilgiler, Vücut kitle indeksi ve sağlıklı bir boyuta nasıl erişileceği ve nasıl kalacağı hakkında size bilgi verecektir. Vücut kitle indeksiniz hakkında endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

Hangi Faktörler Sağlıklı Bir Ağırlığa Erişmenize Olanak Sağlar

 

Bir kişinin ağırlığına birçok faktör katkıda bulunabilir. Bu faktörler çevre, aile öyküsü ve genetiği, metabolizmayı (vücudunuzun yiyecek ve oksijeni enerjiye dönüştürme şekli) ve davranışları ya da alışkanlıkları içerir.

Enerji dengesi

 

Enerji dengesi sağlıklı bir kiloyu korumak için önemlidir. Yiyecek ve içeceklerden aldığınız enerji veya kalori miktarı, vücudunuzun nefes alma, sindirme ve fiziksel olarak aktif olma (enerji ÇIKIŞI) gibi şeyler için kullandığı enerjiyle dengelenir:

 

  • Zamanla aynı miktarda enerji Girişi ve enerji Tüketimi = ağırlık aynı kalır (enerji dengesi)
  • Zamanla çıkıştan daha fazla enerji = kilo alımı
  • Zamanla girişten daha fazla enerji çıkışı = kilo kaybı
  • Sağlıklı bir kiloyu korumak için, enerji Giriş ve çıkışlarınızın her gün tam olarak dengelenmesi gerekmez. Bu, sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olan zamanla dengelenir.

 

Sağlıklı bir kiloya erişebilir ve koruyabilirsiniz:

 

Sağlıklı bir diyet yapın ve aşırı kilolu veya obez iseniz, kilo alımınız için günlük alımınızı 500 kaloriye düşürün.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu