Sağlık Haberleri

HANGİSİ DAHA SAĞLIKLI : KAHVE Mİ? ÇAY MI ?

Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, dünyanın en popüler iki içeceğinden hangisini seçeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için kahve ve siyah çayı karşılaştırdı.

 

Kahve ve çay en çok tükettiğimiz içeceklerimizdir. İki içeceğimizde benzer sağlık yararları ve farklılıkları vardır.

Kafein içeriği

Kafein, dünyada çok tüketilen uyarıcıdır. Kahve ve çay dahil birçok meşrubatlarda içeceklerimizde bulunur. İnsan sağlığımız hem olumlu ve olumsuz etkiler. İnsan tüketimi için güvenli kabul edilen kafein miktarı günlük 400mg’dir. Bir fincan (240 ml) demlenmiş kahvede ortalama 95 mg kafein bulunurken, aynı porsiyon çay 47 mg kafein içermektedir.

Bilim adamları ne kadar kafein içersek olumlu ve olumsuz her iki içecek de sağlık açısında yararlanabilir. Kafein alımı ruh halini ve zihinsel uyanıklığı artırabilir. Kafein sinir sistemimize uyarıcı görevi görülür.

Kafein zihinsel uyanıklık üzerindeki etkisine gelince, karmaşık görevinde de görülür. Alzheimer hastalığı, metabolik sendrom ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyucudur.

Antioksidanlar açısından zengin

Antioksidanlar vücudunuzu serbest şekilde radikal hasarlarına karşı korur. Kronik hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Çay ve Kahvede antioksidanlarla doludur.

Çay ve kahvede polifenoller grubu bulunur.  Siyah çay thearubiginler ve kateşinler, kahve ise flavonoidler ve klorojenik asit (CGA) bakımından zengindir. Yakın zamanlarda akciğer ve kolon kanseri hücrelerini büyümesi engelleğini görürüz.

Lösemi hücrelerinde benzer sonuçlar ortaya çıkmıştır. Siyah çay kansere karşı koruyucudur. Antioksidan aktivitelerinin yanı sıra, polifenoller kalp hastalığı riskini de düşürmektedir.

Enerji seviyelerini artırabilir

Kahvenin enerji üzerindeki etkisi

Kahvenin içindeki kafein enerjisi yükselir. Kafein, uyanıklığı artırır ve yorgunluğu azaltır. Kahve içildiğinde vücudumuz 45 dakika içerisinde kafeinin %99 emer, ancak en yüksek kan konsantrasyonları alımdan 15 dakika sonra başlar. Birçok insan acil bir enerji artışına ihtiyaç duyduğumuzda fincan tercih ederiz. Ayrıca, kahvenin bağımlılık özelliklerine katkıda bulunan beynimize ödül sistemi etkiler.

Çayın enerji üzerindeki etkisi

Çayda, az kafein içerir. Kafeinden dolayı L-theanine beyninizin alfa dalgalarını artırarak strese karşı korur.

Çayda kahveye benzer rahatlatıcı ve uyanık olmak gibi zihinsel durum sağlar. Ayrıca sakinleştirici ve rahatlandırır.

Hangisi daha iyi

Kafeine karşı hassassanız, çayda daha iyidir.Uyarıcı etkisi olduğu gibi rahatlatabilecek sakinleştirici özellikleri sahip amino asit olan L-theanine içerir. Bitkisel çaylar tercih edebilirsiniz.

Son not

Siyah çay ve kahve kilo kaybımıza yardımcı olabilir ve bazı kronik hastalıklara karşı korur.

İki içeceğimiz sağlıklı ve güvenlidir. Sizin tercihinize ikisini de tüketebilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu