Sağlık Haberleri

Soğan Kürü Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Soğan Kürü Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

 

Soğan içerdiği bazı vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığında son derece etkili besinlerden bir tanesidir.  Özellikle bazı hastalıkların tedavisinde kullanılacak soğan kürleri, hastalıkların kısmen azalmasına veya tamamen bitmesine fayda sağlar. İçerdiği a, k, e ve c vitaminlerinin yanında bol miktarda potasyum, magnezyum ve fosfat gibi minerallere de sahiptir. Saç dökülmelerinden kalp hastalıklarına kadar pek çok alanda insana şifa sunan soğan kürü, düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamaya da katkı sağlamaktadır. Peki, Soğan kürü nasıl yapılır faydaları nelerdir? Gibi soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir?

Soğan antioksidan içeriği sayesinde hücre yenilenmesine katkı sağladığı için kalıtsal veya dış etmenlere bağlı olarak meydana gelebilecek tüm hastalıkları tedavi etme özelliğine sahiptir. Soğan kürünün faydaları ise;

  • Soğan kürü regl döngüsünü düzenler.

Adet düzensizliği yaşayan kadınların kullanması gereken ve uzmanların en çok tavsiye ettiği doğal ürünlerden sadece bir tanesidir. Burada yapmanız gereken ise bir orta boy soğanı dörde bölüp, iki su bardağı içme suyu ile kaynatmanız olacaktır. Kabuklu bir şekilde kaynattıktan sonra, adet gününüze yedi gün kala her gün düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

  • Soğan kürü içerdiği sülfür sayesinde hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Az miktarda sülfür içerir. Ancak sülfürün az olması bile pek çok kanser hastalığın tedavisinde yeterli olacaktır. 15 günlük belli periyotlar ile soğan kürü tüketimi yaptığınızda kanser hücreleri yenilenecek ve dna’da bulunan kanser hastalığı temizlenecektir. Elbette ilaçlara ek olarak kullanılması tavsiye edilir.

  • Soğan kürü hamile kalma şansını yükseltir.

Yumurtalıklarda biriken bazı enfeksiyon gibi durumlar hamilelik şansını düşürür. Bu gibi durumlarda ise düzenli olarak soğan kürü tüketilmelidir. Birkaç ay boyunca 15 günlük takvimlerle soğan kürü uygulandığında, hamile kalma şansı yükselecektir.

  • Soğan kürü saç uzamasına yardımcı olur.

Soğan kürü ile yıkanan saçlara keratin vitamini uygulanmış olacaktır. Bu nedenle saç uzatmak ya da dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak istiyorsanız haftada bir kez saçlarınızı soğan kürü ile yıkamanız tavsiye edilir. Saçtaki soğan kokusunu gidermek için ise lavanta yağı kullanabilirsiniz.

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Vücutsal rahatsızlıklar için soğan kürü kullanmak istiyorsanız bir soğanı dış kabuğunu soymadan iki su bardağı suda kaynatıp, çok ılık olmayacak şekilde içmeniz gerekir. Saç için kullanmak isteyenler ise bir soğanı kalın kalın doğrayıp, üç su bardağı suda kaynatıp, saçlarınızı bu su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Ayrıca kıl dönmesi veya tırnak batması için de fırında haşladığınız  soğanı sorunlu bölgeye sarmanız yeterli olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu