Güzellik Sırları

Cilt Bakımında Kullanılan Asitler

A’dan Z’ye Cilt Bakımında Kullanılan Asitler ve Etkileri

 

Cilt canlı bir yapıdır ve düzenli aralıklarla kendini yeniler. Yediğimiz besinler, uyku düzenimiz, yaptığımız spor, içtiğimiz su miktarı gibi pek çok etken cilt sağlığımız üzerinde rol oynar. Cildimiz için önemli olan bir diğer önemli unsur ise asitlerdir. Asit denince ilk akla yakıcı, tahriş edici olduğu ve cilde zarar verebileceği gelir ancak bu doğru değildir. Cildimiz doğası gereği zaten asidik yapıdadır. Cilt tipine göre değişmekle birlikte bazı asitler cildimize olumlu etki yapar ve daha sağlıklı bir cilt görünümünü destekler. Asit nedir? Cilt bakımında kullanılan asitler nelerdir? Cilt bakımında kullanılan asitlerin etkileri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda derledik.

Asit Nedir?

Asit, suda çözündüğünde hidrojen iyon derişimini artıran maddelerdir. Asitler mavi turnusol kağıdının rengini kırmızıya çevirir ve ekşi bir tada sahiplerdir. Genellikle yakıcı, tahriş edici ve tehlikelilerdir. Ancak alfahidroksi asitler, beta hidroksi asitler, hyalüronik asit gibi bazı asitler cildimiz üzerinde olumlu, yapıcı, onarıcı ve güzelleştirici etkiye sahiptir.

Cilt Bakımında Kullanılan Asitler

Cildimize iyi gelen ve cilt sağlığına dost olan asitleri sizler için listeledik. Hep birlikte inceleyelim.

Salisilik Asit

Akneli ciltler için mucizevi bir kaynaktır. Ayrıca cilt tonunu dengeler.

Glikolik Asit

Ciltte bulunan kırışıklıkları gidererek daha pürüzsüz ve gergin bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda cildi aydınlatır ve parlatır.

Mandelik Asit

Akne engeller ve cilt tonunu dengeler. Hassas cilde sahip kişiler kullanmalıdır.

Sitrik Asit

Portakal, mandalina ya da greyfurt asidi olarak da bilinen bu asit cildi yeniler ve toksik maddelerden arındırır.

Laktik Asit

Süt ve süt ürünlerinden elde edilen bu asit adeta bir peeling etkisi yaratarak, cildinizin ölü hücrelerden arınmasını sağlar.

Tartarik Asit

Üzümden elde edilen bu asit cilt yüzeyini yeniler ve sıkılaştırır. Ayrıca kolajen üretimini destekler.

Malik Asit

Cildi yenileyerek parlak ve ışıltılı bir görünüme kavuşturur.

Hyalüronik Asit

En çok duyulan ve dillere pelesenk olan bu asit kuru ciltler için uygundur. Büyük nem tutma kapasitesi sayesinde cildi nemlendirir.

Ferulik Asit

Cildimiz için zararlı olan bazı ışınlar vardır. Bunlar biri ise UV ışınlarıdır. Ferulik asit UV ışınlarının yaydığı serbest radikallere karşı cildi korur.

Kojik Asit

Bakteri fermantasyonuyla üretilen bu asit cildi aydınlatır ve renk tonunu eşitler.

Laurik Asit

Akne oluşumunu engeller. Aynı zamanda kuru ve pullaşmanın görüldüğü ciltler için dosttur. Pullaşmayı engelleyerek cildin daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Lipoik Asit

Bu asit ciltteki kırışıklıkları giderir ve cildin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlar. Dolayısıyla yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.

Askorbik Asit

Tartarik asit gibi ciltteki kolajen üretimini artırır. Buna ek olarak cildi aydınlatır ve renk tonunu eşitler.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu