Magazin Dünyası

TÜİK: Enerji Hesapları, 2021

Çevresel ekonomik hesapların genel amacı, çevre ve ekonomik faaliyetler arasındaki ilişkiyi ulusal hesaplar temel kavram ve sınıflamalarını (ESA 2010) kullanarak tanımlamaktır. Bu doğrultuda, çevresel ekonomik hesaplar sisteminin bir alt modülü olan Fiziksel Enerji Akış Hesapları, fiziksel enerjinin çevreden ekonomiye akışını (doğal enerji girdileri(1)), ekonomi içerisindeki döngüsünü (enerji ürünleri(2)) ve ekonomiden çevreye tekrar geri dönüşünü (enerji artıkları(3)) kaydetmektedir.

Enerji Hesapları çalışması, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yayımlanan Enerji Denge Tabloları esas alınarak yapılmıştır. İlk kez yayımlanan bu bülten ile 2017-2021 dönemine ait fiziksel enerji arz ve kullanım istatistikleri sunulmaktadır.

Toplam enerji akışları 19 bin 184 petajul(4)olarak hesaplandı
 

Enerji ürünleri, 2021 yılında toplam fiziksel enerjinin kaynakları içerisinde %53,3 ile en büyük paya sahip oldu. Enerji artıklarının payı %36,8 olurken doğal enerji girdilerinin payı ise %9,9 olarak hesaplandı.

Fiziksel enerjinin varış yerleri itibarıyla en büyük pay ekonomik faaliyetlerin oldu

 

Ekonomik faaliyetler, 2021 yılında fiziksel enerjinin varış yerleri itibarıyla %53,0 ile en büyük payı aldı. Nihai enerji tüketicisi olan hanehalklarının oranı ise %8,8 olarak hesaplandı. Ekonomik faaliyetler içerisinde ise en büyük pay %41,5 ile imalat sanayinin oldu.

Enerji ürünlerinin nihai kullanımı 5 560 petajul oldu
 

Enerji ürünlerinin nihai kullanımı 2021 yılında bir önceki yıla göre %9,8 artarak 5 560 petajul oldu. Nihai enerji kullanımında en büyük payı %34,7 ile imalat sanayi aldı. Sektörel olarak imalat sanayini %24,4 ile ticaret, hizmetler ve kamu sektörü takip ederken hanehalklarının payı ise %30,4 oldu.

Enerji ürünlerinin nihai kullanımında en çok petrol ürünleri tüketildi

Enerji ürünlerinin nihai kullanımında 2021 yılında petrol ürünleri %39,3 ile ilk sırayı aldı. Petrol ürünlerini sırasıyla, %22,8 ile doğal gaz, %21,5 ile elektrik %10,0 ile kömür ürünleri, %5,2 ile ısı ve %1,2 ile diğer ürünler takip etti.

Hanehalklarının amaca göre nihai enerji tüketimine bakıldığında, en büyük payı %47,1 ile alan ısıtma/soğutma aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu