Güzellik Sırları

Saçlarınızı Kolayca Uzatmak İçin İpuçları ve Tüyolar

Saçlarınızı Kolayca Uzatmak İçin İpuçları ve Tüyolar

Saçlar, genel görünümü etkileyen, her yaşta bakımlı olması gereken önemli parçamızdır. Bakımlı, sağlıklı saçlar kadını ne kadar güzel gösterirse bakımsız ve sağlıksız saçlar bir o kadar kötü göstermektedir. Her kadın yüz tipine, yaşına, konumuna göre saç modelleri tercih etmelidir.

Saçlar Neden Yıpranır?

Sağlıksız ve yetersiz beslenme başta olmak üzere, hava kirliliği, stres, saçın hatalı taranışı, gerekli bakımın yapılmaması saçlarınızın dökülmesine neden olan sebeplerin başında gelmektedir. Saç uçlarının kırılması, cılızlaşması, hacimsiz hale gelmesi hepsi bu nedenlere dayanmaktadır.

Saçlarımızı Kolayca Uzatmak İçin Neler Yapmalıyız?

Bol Su Tüketmek

Bol su içmenin hem cilde hem de saçlara çok besleyici etkisi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bol su içerek saçlarınızın çabuk uzamasını sağlayabilirsiniz.

Stresten Uzak Olmak

Stres tüm bedenimizi olumsuz etkileyen bir durumdur. Mümkün olduğu kadar stresten uzak durmalı ve olumlu düşünerek, dikkatimizi bir noktada toplamak için bazı hobilerle uğraşmalıdır. Aksi halde aşırı stres saç dökülmelerine bile önemli ölçüde etki edebilir.

Saç Köklerine Masaj Yapmak

Banyodan önce saç diplerinize besleyici yağ sürerek masaj yapmanız çok önemlidir. Bunu haftada 2 kere tekrarlamanız bile saçlarınızı besleyeceğinden saçlarınızın daha hızlı uzadığını fark edebilirsiniz. Badem yağı, zeytin yağı, lavanta yağı önerilen yağlardan sadece birkaçıdır.

Şampuan ve Saç kremi Seçerken Dikkat Etmek

Şampuan, saç kremi ve diğer saç ürünlerini alırken saçınızın cinsine göre olan ürünü seçmelisiniz. İnce telli saç, kalın telli saç, yağlı saç, kuru saç gibi özelliklere göre üretilen ürünler arasından sizin saçınıza uygun olanı almaya dikkat etmelisiniz.

Saçları Saç Köklerine Zarar Verecek Şekilde Sıkı Bağlamak

Özellikle uzun saçlar bu konuda çok hırpalanmaktadır. Saçların saç diplerini zedeleyecek biçimde dipten ve çok sıkı bir şekilde lastikli tokalarla bağlamak hatalıdır. Saç kökleri oldukça zedelenir, saç telleri kırılır ve saç dökülmelerine neden olur.

Çok Sıklıkla Saçları Yıkamak

Sık yıkanan saçlar, saçları besleyen saç dibi yağlarının yok olmasına neden olacağından, beslenemeyen saçlar daha cılız bir hal alacaktır.

Saçları Hırpalayarak Taramak

En sık yapılan hatalardan biri olan hatalı saç taramak çok yaygın şekilde pek çoğumuzun yaptığı bir hatadır. Hızlı ve çabuk taranan saçlar yıpranır, kopar ve kırılır. Böylece saçlar daha cılız ve sönük görünür. Ayrıca hırpalayarak saç taramak saçları adeta diplerini kanatacak şekilde tarandığında avuç dolusu saç kopmaları bile olabilir.

Maşa, fön makinesi, düzleştirici gibi aletleri kullanmak; Pek çoğumuz zamandan kazanmak için çabuk ve pratik gördüğümüz maşa, fön, düzeltme gibi aletleri sıklıkla kullanırız. Ancak bu aletlere ne kadar ihtiyaç hissedersek edelim olağan üstü durumlar dışında kullanmamayı tercih etmeliyiz. Çünkü bu aletler sık kullanılması durumunda saçların bir numaralı düşmanıdır. Saçları yakar, kırar, canlılığını giderir, cılız ve hacimsiz hasta saçlarla uğraşmak durumunda kalırsınız.

Saçlarınızı Kolayca Uzatmak İçin İp Uçları ve Tüyolar

Saçların bakımı için farklı saç türlerine göre bakım kremleri, tonikler, losyonlar bulunmaktadır. Fakat saçlarınızı iyi tanıyorsanız, saçlarınız için kolaylıkla evlerinizde besleyici ürünler hazırlayabilirsiniz.

Badem Yağ

1 çay kaşığı badem yağına, 1 tatlı kaşığı yıkanıp süzülmüş sinamekini ilave edin. İyice karıştıktan sonra saç diplerine sürün, streçe sararak hava almasını engelleyin ve minimum 2 saat bekletin. Daha sonra bol ve ılık suda yıkayın. Mümkünse haftada 2 kere değilse mutlaka haftada 1 kere uygulamanız gerekmektedir.

Yumurta ve Turp

Öncelikle kırmızı ya da siyah turpu rendeleyerek küçük bir kapta üzerine az su ilave ederek iyice kaynatın. Sonra süzün ve soğumasını bekleyin. Soğuyunca içine 1 adet yumurta kırın iyice çırparak karıştırın. Karışım kıvamını alınca saç diplerine masaj yapar gibi uygulayın. Yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonra ılık su ile durulayın ve bunu haftada en az 1 kere yapın.

Kefir ya da Yoğurt

1 çay bardağı yoğurt ya da kefiri bir kahve fincanı portakal suyu ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize yedirerek masaj yapar gibi dağıtın. Streçle sarıp 1 saat kadar bekletin ve bir saat sonra bol ılık suda durulayın.

Ayrıca; fındık yağı, badem yağı, Hint yağı, biberiye yağı gibi yağlar saçlar için faydalıdır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu