Sağlık Haberleri

Gece Terlemesi Nedir?

Gece Terlemesi Nedir?

 

Gece terlemesi, kişinin kendi hissettiği bir yakınmadır. O yüzden bir kişiye; “Gece terlemen var mı?” diye doğrudan sormak tatmin edici bir yanıt almak için yeterli değildir.

Gece terlemesinden kastedilen düzenli olarak ve çoğu gece uykusundan uyanıp çamaşırlarını değiştirecek kadar terlemek demektir. Bunun dışında kimi zaman terliyorum, yazları çok terliyorum, hava sıcakken terliyorum gibi gece terlemesiyle ilişkili yakınmaların objektivitesi mutlaka sorgulanmalıdır. Gerçek anlamda kişiye klinikte gece terlemesi teşhisi konması için, geceleri uyanıp çamaşırlarını değiştirecek kadar terliyor olması gerekmektedir. Gece terlemesi diye tanımladığımız bu durum aslında tek başınayken çok değerli olmayabilir.
Genellikle gece terlemesi başka bulgularla birlikte bir bütün olarak değerlendirmek ve kişide mevcut gece terlemesine ek başka yakınmalarının olup olmadığının da iyi anlaşılması gerekir. Böyle bir durumda gece terlemesinin klinik olarak bir anlamı vardır. Bunun dışında tek başına izole başka hiçbir yakınma olmadan gece terlemesi yakınmasıyla doktora başvurulması çok değerli olmamaktadır.

Gece Terlemesinin Sebepleri Nelerdir?

Gece terlemesinin bir çok nedeni olabilir. Bunların başında menopoz gelmektedir. Özellikle menopoz öncesi kadınlarda gece terlemeleri önemli bir bulgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında klinik olarak hiçbir neden olmadan terlemede görülebilir. Gerçektende ailevi olarak veya bünyesel olarak bazı insanlar geceleri terleme eğiliminde olabilirler.

Gece terlemesinin var olduğu bir diğer önemli grup hastalık ise enfeksiyonlardır. Özellikle tüberküloz gece terlemeleriyle ortaya çıkar ve gece terlemeleri tüberkülozun tanısı için uyandırıcı olabilir. Kemik iltihabı veya kalp kapaklarının iltihabi durumlarında da gece terlemesi görülebilir.

Gece terlemesinin en önemli olduğu hastalıklardan bir tanesi lenfomalardır. Lenfomalarda üç önemli klinik bulgudan bir tanesi gece terlemesidir. Yani kişinin üstünü başını değiştirecek kadar geceleri terlemesi, geceleri uyanıp çamaşır değiştirmesini gerektirecek kadar gece terlemesi lenfoma için önemli bir bulgudur. Genellikle bu bulguya ateş ve son altı ayda toplam ağırlığının %10’unun kaybedilmesi eklenir.

     Bunun dışında bazı ilaçlarda gece terlemesine neden olabilirler. Bunların başında anti depresan ilaçlar gelmektedir. Onun dışında ateş düşürücü olarak kullandığımız ilaçların çoğu terleme ile kendisini gösterebilir.

     Kan basıncını düzenleyen ilaçlar da damarlarda genişlemeye neden olarak gece terlemeleri yapabilir. Bir diğer önemli neden ise uykudayken insülinin anormal salınımı ile ortaya çıkan kan şekerinin düştüğü durumlardır.

Gece Terlemesinin Belirtisi Olabileceği Hastalıklar Nelerdir?

Gece terlemesi bir çok hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Bunların başında menopoz gelir. Özellikle menopoz öncesi kadınlarda gece terlemesi sık görülen bir durumdur.
* Bunun dışında tamamen bünyesel ve hiçbir hastalığın belirtisi olmadan ortaya çıkabilir.Enfeksiyonlar gece terlemesine neden olabilir.

*Kanserlerde gece terlemesi ortaya çıkabilir. Özellikle lenfoma hastalarında kilo kaybı ve ateşle birlikte gece terlemesi önemli bulgulardandır.

* Bazı ilaçlar başta anti depresan ilaçlar, ateş düşürücü ilaçlar, kan basıncını düzenleyen ilaçlar, viagra gibi başka ilaçlarda gece terlemesine neden olabilir.

* Kan şekerinin uykudayken düşmesi halinde de gece terlemeleri görülebilir. Buna reaktif hipoglisemi adı verilmektedir.

Gece Terlemesinin Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Gece terlemesinin tedavisi altta yatan nedenin tedavisiyle doğrudan ilişkilidir. Eğer kişi menopozda ise hormon düzenlemesinin yapılıyor olması önemlidir ve gece terlemelerine neden olabilir. Bünyesel olarak gece terlemelerinde aslında çok fazla yapılacak bir şey yoktur. Genellikle bu kişinin rahatını, konforunu sağlayacak ortamlarda uyuması ile önlenebilir. Enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan gece terlemelerinde ise hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığın vücuttan atılmasıyla gece terlemesi de sona erecektir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu