Güzellik Sırları

Selülitten Kurtulma Yöntemleri

Selülitten Kurtulma Yöntemleri

 

 

Havaların ısınması ile birlikte yaz aylarının ayak sesleri duyulmaya başlamışken kadınların bir çoğunu selülit telaşı sarmaya başladı bile. Bacaklarda görülen portakal kabuğu görünümü gardroplarda yerini almayı bekleyen etek, mayo, şort, bikini ve mini elbiselere imkan vermiyor. Peki, kabusa dönüşen bu selülit sorunundan kurtulma yöntemleri nelerdir?

Selülitten Kurtulma Yolları

Bol Bol Su İçin

Günlük tükettiğiniz su miktarını arttırmanız oldukça önemlidir. Selülit oluşumunu engellemek ve mevcut selülitler ile mücadele etmek için günde en az 2 litre alkali su tüketilmesi gerekir. Bu sayede vücudun düzene girmesi sağlanır ve kötü bir görünüm veren selülit lekelerinde de kolaylıkla kurutulabilinir.

Masaj Yapın

Soğuk pres doğal yağlar kullanılarak selülit masajı yapmak oldukça faydalıdır. Masaj yaparken tek bir yağ kullanabileceğiniz gibi dilerseniz farklı yağları karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Susam yağı, yasemin yağı, biberiye yağı, limon yağı, kekik yağı, zambak yağı, jojoba yağı, portakal yağı ve lavanta yağı selülit masajı için kullanılabilen yağlardan bazılarıdır.

Selülit masajı yaparken ilk olarak kullanacağınız yağları bir kabın içerisinde güzelce karıştırın. Daha sonra hazırladığınız karışımı elinize alıp ellerinizi birbirine sürerek yağın ısınmasını sağlayın. Selülitli bölgeye yağı güzelce yedirin ve diz bölgenizden kalçanıza doğru fazla basınç uygulamadan masaj yapın. Masaj esnasında kan akışınız hızlanacağı için bacağınızın içinde meydana gelen ısınmayı hissedersiniz.

Kuru Fırçalama

Vücudun kuru fırça ile fırçalanması vücudun gevşemesini sağlarken aynı zamanda selülit oluşmasına neden olan maddelerin parçalanmasını sağlar. Kuru fırçalama kan akışını hızlandırırken selülit görüntüsünün de azalmasını sağlar. Bu yöntem ayrıca vücuttaki ölü derinin atılmasına da yarım etmektedir.

Kahve ve Koladan Uzak Durun

Selülit sebeplerinin başında şüphesiz ki kahve gelmektedir. Kahvenin selülite zemin hazırladığı doğrudur. Kafein içeriğinin yanı sıra şeker, yağlı süt ve krema eklenerek tüketilen kahveler tam anlamıyla selülit dostudur. Ancak günde bir kez tüketilen Türk kahvesi zararsız görülmektedir.

Kola kafein içermesinin yanı sıra içeriğinde bulunan şeker nedeniyle selülit oluşumuna neden olmaktadır.

Bol Bol Yürüyüş Yapın

Günlük olarak düzenli şekilde yürümek hem sağlığınız açısından hem de selülitleriniz için oldukça faydalıdır. Her gün düzenli şekilde tempolu olacak şekilde yarım saat yürüyüş yapmak selülitlerden kurtulmak için oldukça etkilidir.

 

Hazır Gıdalardan ve Şekerden Uzak Durun

Selülit oluşumunun önüne geçmek için yapay şekerler, yapay tatlandırıcılar ve yapay renklendiricilerden uzak durmak gerekmektedir. Bu tarz yapay içeriğe sahip ürünlerin tüketilmesi vücut yapısının değişmesine ve selülite sebep olmaktadır. Bunlar yerine bal ve benzeri doğal ürünler tercih etmek gerekir.

Margarin, abur cuburlar, ağır yağlar, hazır ve işlenmiş gıdalar vücut dengesinin alt üst olmasına neden olur ve vücutta bir takım deformeler oluşur. Bu deformelerin başında kuşkusuz selülitler gelmektedir. Selülitlerden kurtulmak isteyenlerin bu tarz maddelerden uzak durması büyük önem taşır.

Yeşil Renkli Sebzeler Tüketin

Sık olarak yeşil renkli sebze tüketmeye özen gösterin. Özellikle de maydanoz gibi ödem söktürücü maddeler sayesinde selülit olan bölgelerde çok daha hızlı iyileşme gözlemlenmektedir.

Mineral ve Vitamin Desteği Kullanın

Bir uzmandan yardım alarak vücudunuzun gereksinimi olan mineral ve vitaminleri sağlayabilirsiniz. C, E ve A gibi vitaminler selülitli bölgelerin iyileşmesinde epey etkilidir. Betakaroten, çinko ve selenyum gibi bileşenleri güçlü maddeleri tüketmek de selülit riskinin önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu