Sağlık Haberleri

Soğuk Havalarda Egzamaya Dikkat

Soğuk Havalarda Egzamaya Dikkat

Egzama; bir çeşit deri hastalığıdır. Bir alerjiye ya da stres sonucu olarak meydana çıkar ve halk arasında yaygın olarak görülür. Egzama hastalığı tehlikeli değildir fakat görüntü olarak insana rahatsızlık verir. Egzamayı kontrol altına almak bazı korunma yollarıyla birlikte kolaydır. Özellikle nem oranının az olduğu dönemlerde, kış mevsiminde soğuk havalarda egzamaya dikkat etmek oldukça önemlidir. Bunun dışında sabun ve deterjan gibi ürünler, tozlu mekanlar ve bazı kimyasal maddeler de egzamayı tetikleyebilir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama; ciltte çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve halk arasında oldukça yaygın olarak görülür. İnsanda hayat boyu süren bu hastalığın tiplerine göre de oluşum sebepleri farklı olabilir. Bununla birlikte tüm egzama hastası kişilerde hemen hemen aynı belirtiler görülür. Öncelikle ciltte kuruluk yaparak ortaya çıkmaya başlayan egzama hastalığı, kaşıntıya ve kabarcık oluşumuna neden olur. Deride kızarıklık, pullanma ile kabuklanma ve dökülme meydana gelir, iltihaplanma yapar. Saçta da kepeklenmeye sebep olur.

Egzama Neden Olur?

Egzamanın meydana gelmesi çeşitli sebepler dolayısıyla olabilir. Bunların başında genetik etkenler, kullanılan farklı kimyasal maddeler ve alerjiler gelir. Nemin az olduğu kış mevsimi, soğuk havalar, deterjan veya sabun gibi kimyasalların kullanımı egzama oluşumunu tetikler. Egzama hastalığının yaygın olarak görüldüğü meslek grupları; temizlik işlerinde çalışanlar, ev hanımları ve kuaförlerdir. Ayrıca alerjiden dolayı egzama şikayetiniz varsa, alerjen maddenin çok az bir teması bile egzamayı tetikleyebilir. Egzamanın vücutta en sık görüldüğü yer ellerdir. Sürekli el yıkamaya ve deterjan kullanımına bağlı olarak elin üst kısmı ve ön kolda görülür.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzamayı önlemek veya atak dönemlerini daha rahat geçirmek istiyorsanız şunları uygulamalısınız. Egzamanızın olduğu bölgeyi kaşımayın. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın ve nem oranının ideal olmasına özen gösterin. Kaynar su ile duş almayın, kullandığınız lifle veya keseler yumuşak olsun. Ellerinizi sık sık nemlendirin. Ellerinizi yıkamak için sadece ılık su kullanın  ve mutlaka kurulayın.  Özellikle soğuk havalarda egzamaya dikkat edin. Stresten uzak durun.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu