Güzellik SırlarıSağlık Haberleri

Akne Nasıl Önlenir

Akne Nasıl Önlenir

 

Akneler yüzde leke bırakmaları nedeniyle istenmezler, her yaşta ortaya çıkabilirler. Genelde yüzde ve sırtta ortaya çıkan akne her ergende kaçınılmaz olarak çıkar. Sivilcelerin oluşma nedenlerini ortadan kaldırmakla, sivilce ve akne önlenebilir. Bunlar son derece basit önlemlerdir, mesela yüzünüzü her gün 3 kez sabunla yıkamak ve temiz tutmak, akne oluşmasını önler. Yüzünüzü yıkarken ne çok soğuk ne de çok sıcak su kullanın. Ilık olması yeterli olacaktır.  Aşırı ısı gözeneklere zarar verir, aşırı soğuk su da yine gözeneklere suyun nüfuzunu engeller.

Bu noktada ne tür temizleyici kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Akne oluşmasını engellemek için kullanacağınız sabun, salisilik asit veya peroksit içermelidir.  Bir diğer konu da cildin kuru olmasıdır. Cilt tam kuru olduğunda çatlar ve deforme olur. Bakterilere karşı direnci kırılır. Bu nedenle cilt nemlendiriciler kullanmanız gerekir.  Bazı kızlar makyajı tamamen silmeden uyurlar, bu da cilde çok zarar verir. Cildi iyice temizleyip nemlendirici kremlerle nemlendirmek, doğal kürlerle cildi beslemek akne ve sivilce oluşmasını engeller. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu, yüzü yıkamadan önce mutlaka ellerin çok iyi temizlenmesidir.

Akne nasıl önlenir

Eller gün boyunca binlerce bakteri içerirler ve tam olarak temizlenmezse o bakteriler yüzünüze de bulaşabilir. Ellerdeki cilt yüze oranla daha kalın ve sağlamdır. Ellere zarar vermeyen bakteriler, yüze zarar verebilir. Her yıkamadan sonra mutlaka cildi nemlendirin. Yıkamak ve hijyene dikkat etmek bir yere kadar sizi akne ve sivilceden koruyabilir. Ancak yıkama sonrasında cildi nemlendirmek gerekir. Cildin epidermis tabakasını her gün sabah ve gece yatmadan önce, masajla ovmak çok yararlıdır. Böylece kılcal damarlardan kan akışı daha iyi sağlanabilir.

Biliyoruz ki, her bir insan hücresi kan ile beslenir. Kanda hem besin vardır hem de oksijen vardır.  Cilt gözeneklerinin canlı olması için kanın bu damarlardan geçmesi gereklidir.  Basitçe günde onar dakikalık masaj akne oluşmasını engeller. Yüzünüzde sivilce varsa, onları sakın patlatmaya kalkışmayın ve ellerinizi sık sık yüzünüze sürmeyin.  Sivilce patlatmak, yan gözeneklerin de enfekte olmasına yol açabilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu