Sağlık Haberleri

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi Nedenleri

 

Saçlar insanların görsel güzelliği için oldukça önemlidir. Saç hastalıkları ise günümüzde sıkça görülür, bunun nedeni ise; günlük yaşamda karşılaşılan stres, saçlara sık boya işlemlerinin yapılması, ısıl işlemlerin uygulanması ve bir takım deri hastalıklarıdır. Eğer saçlarda dökülme gibi sorunlar yaşanıyorsa hemen kullandığınız kimyasal içerikli malzemeleri bırakmanız ve doğal ürünler kullanmanız tavsiye edilir. Bunun yanında doktorun vereceği ilaçlar ya da kozmetik şampuanların kullanılması da son derece önemlidir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Hastalıklar

Saç dökülmesine neden olan hastalılar genelde deri hastalıklarıdır. Bu hastalıklara bakacak olursak;

Mantar; saç derisinde meydana gelen deri mantarları saçların hızla dökülmesine neden olur. Öte yandan hemen önlem alınmaz ise kısa sürede saçlar incelerek dökülebilir. Mantar enfeksiyonunun saç üzerinden giderilmesi için, saçları haftada 3 kez elma sirkesi ile yıkamaları tavsiye edilir. Bu sayede mantar enfeksiyonun yayılması önlenir. Yayılmasını önledikten sonra tedavi süreci başlamış olur.

Egzama; egzama vücudun diğer bölgelerinde olabileceği gibi saç diplerinde de sıkça görülen bir deri hastalığıdır. Kulak arakasında ve ense bölgesinde sıkça rastlanır. Bu hastalık için medikal şampuanlara ihtiyaç vardır. Saçı ve deriyi yıpratacak olan saç boyalarından ve diğer kimyasallardan uzak durulması tavsiye edilir. Mümkünse sarımsaklı saç şampuanların kullanılması bu süreçte en ideali olacaktır.

Saç kıran; kafa derisinin farklı noktalarında çıkan saç kıran hastalığının tedavisi çok zordur. Bu gibi hastalıklar için mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Saç Hasatlıklarına Karşı Kullanılabilecek Doğal Kürler

Farklı saç hastalıklarına karşı kullanılabilecek kürler mevcuttur. Özellikle doğal zeytinyağı hem saçı besler hem de saçın bakımını yapar. Eğer cansız ve sönük bir saç yapısına sahipseniz her banyo öncesi saçınıza bir miktar zeytinyağı uygulayıp, daha sonra yıkamanız tavsiye edilir. Yine ısıran otu kürü de saç derisinde meydana gelebilecek hastalıkları doğal bir şekilde tedavi edecektir. Bunun için yapmanız gereken, bir miktar taze ısırgan otunu haşlayıp, ılık bir şekilde saçınıza uygulamanız tavsiye edilir. Bu sayede saç bakımları ve saç derisi hastalıkları kısa zamanda tamamen ortadan kalkacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu