Magazin Dünyası

Balkanlar ve Rumeli Lüleburgaz'da buluştu!

Lüleburgaz Belediyesinin BAL-GÖÇ Trakya Derneği iş birliğiyle Kent Ormanı’nda düzenlediği 7. Balkan Rumeli ve Trakya Buluşması’nda binlerce kişi bir araya geldi. Halk oyunları gösterileri, DJ performansı ve çeşitli aktivitelerin yer aldığı buluşmanın sonunda Balkanların sevilen sesi FİKİ performansıyla unutulmaz bir gün yaşattı.

Lüleburgaz Belediyesinin BAL-GÖÇ Trakya Derneği iş birliğiyle bu yıl 7’ncisini gerçekleştirdiği 7. Balkan Rumeli ve Trakya Buluşması Lüleburgaz Kent Ormanı’nda gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde piknik etkinlikleriyle başlayan büyük buluşmada Balkanlar, Rumeli ve Trakya’dan binlerce kişi Kent Ormanı’na akın etti. Bununla birlikte etkinlikte Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, bölge milletvekilleri, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov, İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, İBB Zabıta Daire Başkanı Engin Ulusoy, Salcano Bisiklet Firması’nın kurucusu Salih Akgül’ün yanı sıra Balkanlar, Rumeli ve Trakya’dan binlerce kişi yerini aldı.

Festivalleri aratmayan görüntüler!

Lüleburgaz Kent Ormanı Festival Alanı’nda gerçekleşen büyük buluşmada ise festivalleri aratmayan görüntüler ortaya çıktı. Bulgaristan ve Türkiye’den halk oyunları ekiplerinin sahne aldığı büyük buluşmada DJ Samet Kurtuluş da muhteşem bir performans sergilerken alanda Lüleburgaz’ın yerel esnafı stant açarak satış gerçekleştirdi. Öte yandan günün sonunda ise Balkanların sevilen sanatçısı FİKİ sahneye çıkarak konuklara unutulmaz bir gün yaşattı. Başkan Gerenli, etkinliğin sonunda FİKİ ile DJ Samet Kurtuluş’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

“Rumeli ve Balkanlar bizim için önemli”

7. Balkan Rumeli ve Trakya Buluşması öncesinde konuşma yapan Başkan Gerenli, Rumeli ve Balkanların kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Başkan Gerenli, Lüleburgaz’ın sosyo-kültürel ve demografik yapısının Balkanlardan yaşanan göçlerle şekillendiğinin altını çizerek, “Bugün çağdaş kent kültürümüzle övünüyorsak bunda son 200 yılda Balkanlarda yaşanan göçlerin çok büyük katkısı var” dedi. Başkan Gerenli bu nedenle Lüleburgaz’da 2022 yılını Göç Yılı ilan ettiklerini hatırlatarak, Lüleburgaz’a Naim Süleymanoğlu Parkı’nın adını yaşattıkları parkla, 2020’de hayatını kaybeden Lüleburgaz Belediyesi’nin göçmen kökenli Belediye Başkan Yardımcısı Erol Özgür’ün adının yaşatıldığı parkta tüm göçleri simgeleyen Balkan Göç Anıtı’nı hayata geçirdiklerini söyledi.

“Köklerimizi unutmadan aydınlık geleceğe yürüyoruz”

Başkan Gerenli, köklerini unutmadan geleceğe yürüdüklerini vurgulayarak, “Bizler bu kentte demokrasi ve hoşgörü ikliminde köklerimizi unutmadan aydınlık geleceğimize Lüleburgazlılık bilinci ile yürüyoruz. Köklerimizi unutmadık. Ama bu topraklara kök saldık. Farklılıklarımız; güzelliğimiz, zenginliğimiz. Ben de, ataları Bulgaristan Kırcaali ve Yunanistan Selanik’ten bu topraklara göçmüş bir ailenin çocuğu olarak köklerimden kopmadan Lüleburgaz’da kök salmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu topraklarda büyüyoruz filizleniyoruz. Her gelen vatandaşımızla birlikte her gelen Lüleburgazlı ile birlikte daha çok büyüyor, bütünleşiyor ve aydınlık geleceğimize yürüyoruz” diye konuştu.

Mustafa Kemal sözleri alkış aldı!

Başkan Gerenli’nin konuşmasının sonunda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sözleri ise alanda bulunanlar tarafından büyük alkış aldı. Gerenli konuşmasını şöyle sürdürdü, “Hacı Bektaşi Veli’nin, Yunus Emre’nin, Mevlana’nın, Sarı Saltuk’ların torunlarıyız.

Anadolu’dan kalkıp balkanlara, Avrupa’ya Türklüğü yaymak için giden Türkmenlerin, yörüklerin, Selanik’te doğup büyüyen, manastırda oluşturduğu Cumhuriyet fikriyle Samsun açıklarında bağımsızlık ateşini yakan, kurtuluş savaşıyla bizlerin özgür ve bağımsız bireyler olarak yaşamamızı sağlayan Mustafa Kemal’in evlatlarıyız.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu