Sağlık Haberleri

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

 

Dış Kulak iltihabı, tedavi edilmezse ve önemli alınmazsa ciddi duyma sorunlarına kadar kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Çeşitli sebeplerden dolayı kulak kanalında veya çevresinde iltihaplanmalar olabiliyor.

Kulak kanalında bakteri ve mantarlar oluşabiliyor. Kulakta kaşınmaya sebep olan bu iltihaplı duruma çoğu kimse kulak çubuğu, saç tokası gibi materyallerle müdahale etmeye kalkar. İşte bu kulak kanalındaki iltihaplı bölgeyi azdırır ve daha çok tahriş eder. Dış Kulak İltihabının en belirgin belirtisi kulak içinde kaşınma ve ağrıdır. Kulak temizliği sonrası kulaktan kötü kokuya sahip yeşil veya sarı renkte iltihap pisliğinin çıkması da belirtilerinden biridir.

Başın sağa sola yatırılması durumunda iltihaplı kulakta ağrının hissedilmesi de dış kulak iltihabının en önemli göstergeleri arasında yer alır. İşitme kayıplarının yaşanması, duymada güçlük çekilmesi gibi durumlarda da ilk akla gelecek olan dış kulak iltihabı olmaktadır. Bilinçsizce uygulanan kulak çubuğu vs ile kulak temizliği, saç spreylerinin sıkılması gibi durumlar dış kulak iltihabına neden olur. Bu sebeple kulak içi temizliğini yanlış metotlarla yapmamak gerekir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu