Şifalı Bitkiler

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

 

Akdeniz bölgelerinde yetişen, sürekli yeşil olan ve taze tüketilmesi halinde çok tatlı bir tada sahip olan Keçiboynuzu, görüntüsünden dolayı bu isme sahiptir. Taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak da tüketilebilen Keçiboynuzu, içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve elementler sayesinde sağlığa katkı sağlamaktadır.

Keçiboynuzu İçeriği

Kolesterol ve glüten içermeyen keçiboynuzunun içeriğinde kalsiyum, potasyum, bakır, mangan, demir, magnezyum, selenyum, C vitamini, B12 vitamini ve A vitamini bulunmaktadır. Keçiboynuzu aynı zamanda diyet lifi içeriği en yüksek gıda olma özelliğine sahiptir.

Keçiboynuzunun Sağlığa Faydaları

İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde insan sağlığına oldukça faydası bulunan Keçiboynuzunun faydaları arasında,

–         Bağışıklık sistemini güçlendirmesi,

–         Öksürüğü kesici etki, balgam söktürücü özelliği ve astım, bronşit ve nefes darlığına karşı tedavi edici olması,

–         Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisinin olması,

–         Kemik ve zeka gelişimini destekleyici olması,

–         Kan şekerini düzenleyici bir özelliğe sahip olması,

–         Kan yapıcı olması ve şişmanlatıcı etkisinin olması,

–         Metabolizmayı destekleyici olması,

–         Kanser ile savaşan ve hücreleri yenileyici özelliğe olması,

–         Enfeksiyonları önleyici olması,

–         Osteoporoz hastalığına karşı iyi bir destekleyici olması,

–         İktidarsızlık sorununa karşı iyi gelmesi bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Keçiboynuzu pekmezinin faydaları arasında ise kalp, bağırsak, akciğer ve karaciğer gibi organlarda bulunan hastalıkları önlemesi bulunmaktadır. Ayrıca prostat tedavisi açısında tüketilmesi yarar sağlayan Keçiboynuzu pekmezi, bağırsak kurdu ile bağırsak parazitlerinin düşürülmesi amacıyla da tüketilmektedir. Kansızlık hastalığına karşı da oldukça faydalı olan Keçiboynuzu pekmezi, aynı zamanda tansiyonu da dengelemektedir. İshale karşı faydalı olan ve fıtık tedavisinde de kullanılan Keçiboynuzu pekmezi, kanda bulunan yağ oranını düzene sokarak, kolesterolün düşmesine de yardımcı olmaktadır. Doğal bir enerji kaynağı olan Keçiboynuzu pekmezi, çeşitli alerjik hastalıklara karşı engelleyici bir özelliğe sahip olmasının yanı sıra tedavi edici bir özelliğe de sahiptir.

Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzunun, yapraklarından, meyvesinden ve çiçeklerinden faydalanılmaktadır. Keçiboynuzunun dalları ile yaprakları ile çay elde edilebileceği gibi meyveleri ise kuru olarak tüketilmektedir. Ayrıca keçiboynuzu lapa haline getirilerek, vücutta bulunan yaralar, şişlikler, çıbanlar ve basur için kullanılmaktadır.

Keçiboynuzunun Zararları

Keçiboynuzu, insan sağlığına sağladığı faydaları nedeni ile tüketilmesi gereken bir gıda olsa da fazla tüketilmesi ya da yanlış tüketilmesi durumunda bir takım yan etkilere sahip olmaktadır. Öncelikle kan inceltici ilaç kullanan kişilerin, keçiboynuzu tüketmeden önce doktoruna danışması önerilmektedir. Ayrıca keçiboynuzu, fazla tüketilmesi halinde mide bulantısı ile baş dönmesine sebep olabilmektedir. Keçiboynuzu, şeker içeren bir gıda olması nedeni ile şeker hastaları tarafından tüketilmeden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu