Pratik Bilgiler

Yiyeceklerin Tazeliğini Nasıl Korunur? 

Yiyeceklerin Tazeliğini Nasıl Korunur? 

Yiyeceklerin tazeliğini nasıl korunur? Sorusunun cevabı günümüzdeki beyaz eşya sistemleriyle daha kolay verilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Yiyeceklerin tazeliğini nasıl korunur? Sorusuna cevap bulmak istediğinizde oldukça büyük öneme sahip olan gıda uygulamaları ilgi çekmeye başlar. Özellikle taze ve güvenli bir ürün kullanmak istediğinizde bunu iyi saklamalı ve etkileşime geçerek çürümeye başlayacağı seçenekleri bu üründen uzak tutmalısınız. Mesela bazı ürünler zararlı küflenmeler yaratırken bazılarında bu durum lezzeti arttırabilir. Ancak her koşulda taze gıdaların saklanması için serin ve kuru yerde ağzı kapalı bir şekilde bekletilmesi gerekmektedir.

 

Et türü ürünlerin saklanması için uzun günler kullanılmamaları durumunda derin doldurucu iyi bir seçim olabilir. Ancak etlerin saklanma koşulları her zaman farklıdır. Hava almayacak şekilde paketlenen bu ürünleri stoklamak istediğinizde mutlaka en taze şekliyle kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bakliyatların Saklanması

Serin ve kuru bir kiler alanında ağzı hava almayacak şekilde saklanması gereken bakliyatlar böceklenme yapabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde saklanması son derece önemlidir. İçine ekleyeceğiniz birçok malzeme dolusu kavanozda pirinç, bulgur gibi ürünlerinizi saklayabilirsiniz. Ayrıca paketi açılmamış bir şekilde son kullanma tarihine kadar saklamanız da mümkün olabilir.

 

Kuru bakliyatların saklanması gibi yenecek bakliyatların da saklanması önemlidir. Bunları da çok bekletmemek şartıyla ortalama 4-5 gün buzdolabınızda saklayabilirsiniz. İsterseniz soyup difrize atarak ihtiyaç halinde kullanmanız da mümkün olabilir.

Kahvaltılıkların Saklanması

Mutlaka buzdolabında saklanması gereken bakliyatlar genelde belirli bir tüketim ömürleri olduklarından dolayı son kullanma tarihine dikkat edilerek saklanmalıdır. Bu yüzden tarihi geçmiş, bozuk ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde sağlık sorunları ve zehirlenme gibi sorunlar yaşamanız olasıdır. Kahvaltılık birçok ürünün açıldıktan 1 hafta sonraya kadar tüketilmesi gerekir.

Sebze Meyve     Saklanması

Sebze ve meyvelerin saklanması genelde buzdolaplarının alt kısmındaki çekmeceli alanlardaki dereceler için idealdir. Bu alanlarda saklayabileceğiniz yiyecekler ve yeşillikler dolabınızın özelliğine göre uzun süre tazeliğini korunacaktır. Yıkamadan saklamaya özen göstermeniz gerektiğini özellikle belirtmek isteriz. Çünkü aksi durumda ciddi bir bozulma süreci sizi bekliyor olacaktır. Su değdiği zaman bozulma da hızlanacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu