Sağlık Haberleri

MİDE BULANTISI NEDİR ? MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

MİDE BULANTISI NEDİR ? MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

Mide bulantısı pek çok farklı nedenle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İştah kaybı ile karakterize edilen ve üst karın bölgesinde ortaya çıkan bir duyum olarak tanımlanabilir. Sıklıkla sindirim sisteminden kaynaklanan rahatsızlık olarak ortaya çıksa da baş dönesi gibi başka bir nedenlede görülebilir.

Mide Bulantısının En Sık Rastlanan Nedenleri?

– besin zehirlenmesi

– aşırı alkol ve nikotin tüketimi

–  kafeinli içecekleri aşırı tüketimi

– ilaç zehirlenmesi

– gastrit

– ülser

– apandisit

– pankreatit

– gebelik

Olarak sıralanabilir.

 

Mide bulantısı yaşandığında  öncelikle doktora başvurmak gereklidir ve önemlidir. Altta yatan ciddi bir neden saptanmazsa, doktor önerilerine ek olarak; bulantıyı hafifletmek için evde yapabilceğiniz bazı tedavilerde vardır. Mide bulantısına iyi gelen bu tedaviler bulantıya eşlik eden kusma, mide ağrısı gibi sorunlarada iyi gelecektir. Peki evde yapabileceğimiz ek tedaviler nelerdir?

 

  • ZENCEFİL; sindirim sistemi bozuklukları için son derece faydalı bir bitkidir, zira bulantıyı geçirmede çok etkili bileşenler içerir. Özellikle taze zencefili dilimleyip üzerine kaynar su dökerek demledikten sonra içmek mide bulantısı ve ağrısına iyi gelir. Sindirim sorunları için taze zencefil yerine kuru toz zencefil de kullanılabilir

 

  • PAPATYA VE REZENE ÇAYI ‘da mide bulantısını geçirmede oldukça etkilidir. Çay yapıldıktan sonra tatlandırılarak ve küçük yudumlarla içilmelidir. Çok sıcak olmamalıdır ve mümkünse şeker yerine bal ile tatlandırılmalıdır.

 

  • NANE – LİMON ÇAYI; nane ve kabuğuyla dilimlenmiş limon çay yapılarak içilirse bulantıya iyi gelir.

 

  • DERİN NEFES ALIP VEREREK RAHATLAMAK; hafif bulantı durumlarında tercihen temiz bir havada derin nefes alıp vermek bulantının geçmesine yardımcı olabilir.Özellikle aşırı yemek yemekten kaynaklanan durumlarda bu yöntem oldukça faydalıdır. Ayrıca sade soda içmenizde biraz mideyi bastıracaktır.

 

– NOT; hamile kadınlar doktora danışmadan bitki çayı tüketmemelidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu