Sağlık Haberleri

Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak Yemenin Zararları

 

Çoğu insan en az bir kere tırnağını yemiştir. Korku dolu bir anda veya can sıkıcı bir durumda bu işlemi yapmak çok normal hale gelir.

Tırnak yeme alışkanlığı küçük yaşlarda daha sık görülmektedir. İleri yaşlarda da görülebilmektedir fakat daha az rastlanmaktadır. Eğer alışkanlık haline geldiyse insanlar tırnağını yediğini bile fark etmezler.

 

Tırnak Yemenin Zararları

-Tırnak ve tırnaklarınızın kenarındaki etleri yerseniz parmaklarınız kızarır. Bunun yanında günlük hayatta yaptığınız işleri yapamazsınız yani parmaklarınız hassaslaşır.

-Tırnaklarınızı yemeniz ve daha çok tırnak kenarlarındaki etleri yemeniz o bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

-Tırnaklarınızı yemek dişlerinize de zarar verebilir. Dişleriniz hassaslaşabilir.

-Tırnaklarınız mikropları toplar. Eğer ellerinizi iyi yıkamazsanız mikroplar parmaklarınızdan gitmez. Eğer tırnaklarınızı yerseniz mikroplar ağzınıza gelir ve hasta olma ihtimaliniz artar.

-Tırnaklarınızı yerseniz tırnak mantarı olabilirsiniz. Tedavisi vardır fakat tırnak mantarı olmak istemezsiniz.

Neden Tırnak Yenir?

Tırnak yemenin bir sürü sebebi olabilir. Bunlardan en çok sebebiyet vereni sıkıntı ve strestir. Bunun yanında korku ve yalnızlık gibi durumlar da tırnak yemenin sebeplerindendir.

 

Tırnak Yemeyi Nasıl Önleyebilirim?

-Tırnaklarınıza acı oje sürebilirsiniz. Tırnağınızı yemeye kalkarsanız ağzınıza acı bir tat gelecektir. Bu da sizin beyninize yerleşecektir. Artık tırnak yeme isteğiniz gelmeyecektir.

-Tırnaklarınızı size vermeyecek derecede kısa kesin. Böylece tırnaklarınızı yemeniz daha da azalacaktır.

-Tırnaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Böylece tırnaklarınızı yiyip bozma isteğiniz geçecektir.

-Eğer kış aylarındaysanız eldiven giyebilirsiniz. Bu sizi elinize ulaşmanız konusunda engelleyecektir.

-Eğer birçok yöntem uygulayıp yine de tırnağınızı yemeye devam ediyorsanız uzman birinden yardım almalısınız. Sizin için psikolojik bir sıkıntı olabilir.

-Ellerinizi bant ile kapatabilirsiniz. Bunları takmanız sizi tırnak yemenizde engelleyecektir.

 

Bilinmesi Gerekenler

-Tırnak yeme alışkanlıkları 4-5 yaşından önce başlamaz, çok zordur.

-Tırnağını yiyen bir çocuğunuz varsa onu kesinlikle azarlamayın. Onu bu huydan vazgeçtireceğiniz yerde daha çok yaptırmış olabilirsiniz. Çocuklar bazen yapma dediğiniz şeyleri yapmaktan keyif alırlar.

-Bir çocuk sadece bir kişinin yanında tırnaklarını yiyorsa o çocuk o kişiden ilgi bekliyordur. Eğer o çocuğa ilgi gösterirseniz bu huy ortadan kalkacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu