Sağlık Haberleri

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR

Hayat standartlarını normal seviyede tutan ve sağlıklı olan bir kişinin kafasında ortalama 100 bin adet saç kılı kökü bulunur. Bu yetişkin kişilerin yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak (yıkama, tarama) gün içerisinde 100 ile 150 adet kıl kökü kopması normal olarak kabul edilir. Bunun üstünde meydana gelen saç kılı kökü kopmaları genel olarak ortalama 2 ay civarı sürmektedir. Eğer daha fazla uzun süreli bir kopma yaşanıyorsa bu vücudunuzun size başka bir hastalığın geldiğinin sinyalini veriyor olabilir. Saç kılı kökü kopmasında ise çeşitli nedenler bulunmaktadır. Bu nedenlere bakacak olursak,

  • Hormonal veya genetik faktörler
  • Yediğiniz besinlerin saç derinize etkisi
  • Özellikle bayanlarda görülen saç boyama işlemleri ardından kimyasal etkilere maruz kalma
  • Sinir ve stres durumları
  • Kıl gelişiminde meydana gelen bozukluklar
  • Vücut içerisinde ortaya çıkan sistemik hastalıklar
  • İlaç kullanımı
  • Saç derisinde meydana gelen çeşitli hastalıklar

Yukarıda sayılan faktörlerin tamamı saç dökülmesine neden olabilmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Bir saç teli kök verdikten sonra saçlar kazıtılmadığı sürece yaşam süresi 4 ile 6 yıl arasında değişmektedir. Aslında bu süreç saçın gelişme sürecidir. Ardından dinlenme sürecine giren saç en son kendini döker. Normal olarak kabul ettiğimiz 100 – 150 adet saç kıl kökü kopması durumu bu süreç içerisinde yer alabilen saç kökleri için geçerlidir.

Yediğimiz yiyeceklerin vücudumuza çeşitli etkilerinden dolayı saçlarımız dökülebilir. Saç dökülmesinin en etkili görüldüğü nokta ise kanser gibi ağır hastalıkların olduğu kemoterapi tedavi sürecinde gözlemlenir. Bu etkenlerin dışında her gün düzenli olarak saç yıkamak saç dökülmesinin en büyük etkenlerinden biridir. En azından gün aşırı yıkamakta fayda vardır.

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Böyle bir problem ile karşı karşıya kalmış iseniz, yapabileceğiniz birden fazla çözüm yolu bulunmaktadır. İlk olarak doktora giderek saç dökülmesini durduracak bir tedavi süreci hakkında bilgi alabilir ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz. Bunun dışında kullandığınız şampuanı değiştirebilir ve her gün duş alıyorsanız bu süreyi 2 günde bir yapmaya başlayabilirsiniz. Tıbbi çözümlerin tükenme noktası olduğu yerde iseniz saç ekim merkezleri ile görüşerek saç ekimi konusunda bilgi alıp saç ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu