Sağlık Haberleri

Kadınlar İçin Regl Dönemi Beslenme Ve Egzersiz Önerileri

Kadınlar İçin Regl Dönemi Beslenme Ve Egzersiz Önerileri

 

Her ay rutin bir şekilde yaşanan, kadınlarda ki adet döneminin öncesinde genellikle görülen şişkinlik, kadınların en büyük şikâyetlerinden biridir. Adet dönemi öncesi değişen hormonlara bağlı olarak görülen şişkinlik, vücutta sıvı birikmesi sonucunda yaşanır. Buna bağlı olarak bağırsaklar düzenli çalışmaz ve kabızlık durumu gözlemlenir. Ve kadınlar bu dönemde sık sık tuvalete çıkma isteği duyar. Bu dönemde alınan besinler, bu olumsuz durumların yaşanmasında oldukça etkilidir. Uyarıcı bir hormon olan östrojenin azalması sonucunda kadınlar adet döneminde tatlı ve şekerli yiyeceklere ihtiyaç duyar. Ancak çoğu zaman bu tatlı ve şekerli yiyecekler şişkinliğin daha çok artmasına sebep olabilir.

Kadınlar Regl Döneminde Nasıl Beslenmelidir?

Adet döneminde hormonların değişimine bağlı olarak yaşanan şişkinlik ve kabızlık ile baş etmenin ilk kuralı doğru beslenmektir. Bu dönemde kahve ve alkol tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü alkol ve kafein vücudun su tutmasına neden olarak şişkinlik meydana getirir. İştah arttıran ve bu dönemde ihtiyaç duyulan şekerli, tatlı ve unlu mamulleri dikkatli kullanmak gerekir. Bu yiyecekler hem kabızlık gibi sorunlara yol açarken hem de kilo artışına sebep olur. Adet döneminde alınan deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar meyve gibi gıdalar hem tatlı ihtiyacımızı karşılar hem de gerekli enerjiyi almamızı sağlar. Ayrıca bu dönemde vücutta depolanan su, şişkinliğe yol açacağı için su tüketimi arttırılmamalıdır.

Regl Döneminde Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

Nişastalı, şekerli, asitli, kafeinli, tuzlu abur cuburlardan uzak durması gerekilen bu dönemde, dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli konuda egzersizlerdir. Uzmanlar tarafından, hormonların değişimine bağlı olarak gerilen sinirlerin sakinleşmesi için bir dizi spor ve egzersiz önerilir. Regl döneminde en çok önerilen basit egzersizler hafif tempolu yürüyüş, yoga ve pilatestir. Bu tür basit spor ve egzersizler kasları, eklemleri esnetirken, gerilen sinir ve damarlarda yumuşatarak sakin bir regl dönemi yaşanmasında yardımcı olur. Ağır tempolu yürüyüş, koşu, binicilik ve ağırlık kaldırma gibi egzersizler bu dönemde tavsiye edilmez. Çünkü ağır egzersizler bu dönemde enerji ihtiyacı olan vücudu daha çok yoracaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu