Güzellik Sırları

Yüz Yogası İle Tıbbi İşlemlere Son

Yüz Yogası İle Tıbbi İşlemlere Son

 

Yüzümüz her zaman vücudumuzun en görünür yerindedir. Dolayısıyla en çok dikkat ettiğimiz ve işlem uyguladığımız alandır. Yaşımız kaç olursa olsun özellikle ergenlik dönemlerinden itibaren daha da dikkat etmeye başlarız. Bakımlar, makyajlar derken bir bakarız ki zaman geçmiş, yaşımız ilerlemiş ve özverimizin çoğunu vermiş olduğumuz cildimiz ne yazık ki karşı koyamadığımız yerçekimine karşı gelememiş. Hal böyle olunca estetik merkezlerine giden gidene.

Bugün bu yazımızda günümüzün sadece 20 dakikasını ayırarak evde ve iş yerimizde yüz yogası ile cildimizi nasıl esnek, aydınlık, yıllara meydan okumuşçasına dipdiri capcanlı bir cilt elde edeceğimizden bahsedeceğiz…

Yüz Yogası Nedir?

Gün içinde farklı farklı duygu durumları içinde yaşamaktayız. Sinirlenip kaşlarımızı çatıyoruz, çok mutluysak bolca kahkaha atıp çene ve yanak bölgemizdeki kaslarımızı fazlasıyla çalıştırmış oluyoruz. Her durumda bütün duygularımızı mimiklerimizle ifade etmiş oluyoruz.  Yüz yogası; alın, kaş, yanak, dudak ve göz çevrelerindeki kasları çalıştırarak kırışıklıklardan kurtulup lifting etkisi yaparak cildin daha aydınlık ve esnek görünmesini sağlar.

Bu durum da,  zaman içinde yüzümüzdeki kasların gevşemesine ve yaş aldıkça yer çekimine karşı gelemeyerek sarkmalara neden olmakta. Bu durumun çözüm olarak insanların aklına gelen genelde botoks ve dolgu gibi estetiksel işlemlerdir. Ama çoğu insan olarak bilmiyoruz ki yüzümüzde ki kasları kendimizin de çalıştırıp gayet genç ve dinamik bir görüntü elde edeceğimizi.  Nasıl ki spor merkezlerinde plates, kardiyo ve ağırlık çalışıp kaslarımızı geliştirip formda görünüyorsak yüz kaslarımız içinde egzersiz yaparak aynı sonucu alabiliyoruz.

Yüz Yogası Faydaları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüz yogası yüzümüzde ki kasları çalıştırmaktadır. Faydaları ise örneğin; alnımızda ki kırışıkların açılması, elmacık kemiğin daha belirgin hale getirilmesi, dudak üstü kırışıkların belirgin bir şekilde giderilmesini sağlamak, kaz ayakların giderilmesi ve sarkan gıdının toparlanması ve son olarak yüz zayıflatma gibi birçok fayda sağlamaktadır.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Zaman içinde görürüz ki dudak üstü ve kenarlarında çizgiler oluşmaya başlamış. Bunun nedeni ise sigara içmek, yüz üstü veya yanağımızın üzerine yatmak gibi örnekler verilebilir. Bu durum çözüme kavuşturulabilir mi? Elbette yüz yogası ile çözülebilir. Üstteki resimde görüldüğü gibi işaret ve orta parmağımızı elmacık kemiğimizin alt kısmına fazla baskı uygulamadan yerleştiriyoruz. Daha sonra dilimizi sağ yan tarafa parmaklarımızı yerleştirdiğimiz kısma doğru ittiriyoruz. Sonra sol tarafa aynı işlemi uyguluyoruz ve alt kısmada uyguladıktan sonra 5 tekrar (3-4 saniye ) yaparak işlemi sonlandırıyoruz.

Alın Yogası

Kızdığımızda, üzüldüğümüzde, sevindiğimizde türlü türlü mimikler yaparız. Görürüz ki zaman içinde alnımızda kırışıklıklar meydana gelmiş. Yüz yogası ile alın kaslarımızı nasıl çalıştıracağımız konusuna değinelim şimdide. Temiz ellerimizle resimde görüldüğü üzere işaret, orta ve yüzük parmağımızı alnımızın tam ortasına yerleştiriyoruz. Hafif baskı ile parmaklarımızı adeta kırışıklıklara ütü yapar gibi yana doğru kaydırıyoruz ve kaşlarımızın bitiş noktasına yakın yerde bulunan akupunktur bölgesinde hafif daire şeklinde masaj yapıyoruz. Bu işlemi günde 5 kez yapabiliriz.

 

Kaz Ayakları İçin Yoga

Hem mimiklerimiz hem de yaş almamız ve yaşanmışlıklarımızın getirmiş olduğu çizgiler deriz kaz ayaklarına. Pahalı serumlara ve botoksa gereksinim duyarız çoğu zaman. Çoğu zamanda kabulleniriz onları bize yaşanmışlıklarımızı hatırlar çünkü. Ama kabul edemeyenler içinse pahalı serumlar yerine evde nasıl kaz ayaklarımızdan kurtuluruz buna değineceğiz. Resimde de görüyoruz ki işaret parmağımız kaşımızın tam bitiş noktasında ve başparmağımız elmacık kemiğimizin başlangıç noktasına yerleştiriyoruz. İşaret ve başparmağımızı yavaşça bulundukları noktadan fazla baskı uygulamayarak gerdiriyoruz ve gözümüzü kapatarak 15 saniye bekliyoruz gözümüzü açarak işlemi sonlandırıyoruz. Bu işlemi günde 3 – 5 kez tekrarlayarak birkaç haftada belirgin bir fark görmek mümkün.

Sarkan Gıdılar İçin Yüz Yogası

Fit olmak zayıf görünmek adına spor yaparız. Koşarız plates yaparız ama biliriz ki bunun yanında sağlıklı da beslenmemiz gerektiğini. Yüzümüzde böyledir. Yaş aldıkça yaşlanma ve kırışıklık karşıtı kremlere paralar harcarız. İşe yarar mı? Tam anlamıyla hayır. Çünkü biz içten kasları çalıştırmıyoruz ya da zayıflamak için dengeli beslenmiyoruz su içmiyoruz yeterince. Yüzümüz içinde böyledir. Önemli olan kasları çalıştırmaktır.

Tabiki cildimize uygun kremleri nemlendiricileri kullanmakta önemlidir. Şimdi ise gıdıyı nasıl yok edebiliriz basit, evde sadece 15 saniye ayırarak rahatlıkla nasıl yaparız buna bir değinelim. Öncelikle omuzlarımızı dik pozisyona getirelim. Yüzümüz 90 derece karşıya baksın. Ve çenemizi öne doğru itelim tam da bu vaziyetteyken gözümüzü kapatıp başımızı resimdeki gibi yukarıya kaldırıyoruz ve boynumuzdaki gerilmeyi hissediyoruz. 15 saniye sonunda gözümü açıp başımızı yavaşça eski pozisyona getiriyoruz. Günde 3 – 5 kez tekrarlayarak gözle görülür güzel sonuçlar elde edebiliriz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu