Sağlık Haberleri

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

Açık kalp ameliyatı nedir, nasıl yapılır merak ediyorsanız muhtemelen siz ya da yakınlarınızdan biri bu konuda bir sıkıntı yaşıyor demektir.

 

Açık kalp ameliyatı nedir merak ediyorsanız bu konuda sizin ya da yakınlarınızın bir sıkıntısı var demektir. Bu durum günümüzde daha kolay bir hal alarak, uzmanlar tarafından ele alınmaktadır. Açık kalp ameliyatı dediğimizde göğüs kemiğinin kesilerek kalbin açılması algılanır. Kalp ve akciğerlerin desteklenmesi için özel cihazlar takılarak koroner arter hastalıklarının tedavisi yapılır. Aşağıdaki durumlarda açık kalp ameliyatı yapılmaktadır:

 

  • Kalp ritim problemleri
  • Kalp delik hastalıkları
  • Kalp kapakçık hastalıkları
  • Büyük atardamar hastalıkları
  • Kalpteki tümörlerin alınması

 

Birçok kalp ve damar hastalığında önemli olan açık kalp ameliyatı, yaşamsal öneme sahip olan acil durumlarda da uygulanır. Bazılarının kalbin çalışır durumdayken yapılması söz konusu olurken bazen de cihazlara bağlanarak kalp durdurulabilir.

 

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Hastaya tanı ve tetkiklerin uygulanması sonucu ameliyat tedavisi önerildiğinde genel sağlık kontrolleri yapılır. Daha sonra vücutta genel dezenfeksiyon süreci tamamlanarak, gerekirse takviye cihaz takılarak ameliyat gerçekleşir.

 

Göğüs kemiğinden kesi atılarak açılır. Kalp çalışırken ya da durmuşken ameliyat yapılır. Cerrahi olarak riskli bir ameliyat olan açık kalp ameliyatı birçok açıdan riskli olarak belirlenen ameliyatlardandır. Hasta ameliyattan sonra 24 saat yoğun bakıma alınır. Bu süre içinde takip edilir. Eğer belirlenen süre içinde taburcu edilirse komplikasyon oluşma riski söz konusu olur.

 

1 hafta içinde hastaneden taburcu edilen hastalar, uzun vadede genel sağlık durumlarını korumalıdır. Normal gıdalara zamanla geçen hastaların ödem oluşmaması için mümkün olan en kısa sürede hareket etmeye başlamaları gerekmektedir.

 

Açık Kalp Ameliyatının Riskleri

 

Açık kalp ameliyatının riskleri oldukça fazladır. Çünkü açık bir ameliyattır ve operasyon sırasında ya da sonrasında birçok komplikasyon oluşabilir. Ayrıca kalbin durma olasılığı ve kanama riski de söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka bilinçli olunmalı, hekimin tavsiye ettiği ameliyat sürecine uyumlu olunmalıdır. Her yaştan insana yapılan açık kalp ameliyatları bazı hastalıkların tek tedavi seçeneğidir. Bu yüzden hekiminize tavsiyelerine mutlaka uymalısınız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu