ÖneriyoruzPratik Bilgiler

Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Halı Nasıl Yıkanır? Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Ev hanımların en büyük sorunu halı nasıl yıkanır ve halı yıkamanın püf noktaları hakkında en doğru bilgilere ulaşmak.

Halı nasıl yıkanır, halı yıkamanın püf noktaları hakkında pek çok farklı yöntemler uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemlerin hepsinde istenilen etkili çözümler elde etmek mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı en kesin çözümler alacağınız yöntemler ve püf noktalar en bilindik kolay uygulamalardır.

Halı Nasıl Yıkanır?

Halılar evlerin en vazgeçilmez olan eşyaların başında gelmektedir. Bundan dolayı en fazla kirlenen ve çevrede oluşan tozları yüzeylerinde toplamaktadır. Halılar her gün süpürülmeli ve yılda en az iki defa yıkanması gerekir. Ancak halı yıkama işlemleri çok zor olduğundan halı yıkama püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Böylece halılar çok daha kolay ve etkili çözümler elde ederek yıkanacaktır. Halı yıkama işlemleri şunlardır;

1 – Halıları Süpürme İşlemi

Halıyı yıkamaya başlamadan önce kesinlikle tersini ve yüzünü süpürmeli ya da yüksek bir yerden sarkıtarak çırpmalısınız. Bu işlem sayesinde halı lifleri havalanacak ve tozlar ortadan kalkarak halılar daha kolay yıkanacaktır.

2 – Deterjan Seçimi

Halı yıkama işlemleri için en önemli detaylardan biri doğru deterjan ya da şampuan seçimi yapmaktır. Halının tüylerine, rengine ve dokusuna zarar vermemek için kesinlikle saf sabun ya da Arap sabunu tercih edilmesi gerekir.

3 – Fırça Seçimi

Halının iyi temizlenmesi adına en sert fırçanın doğru bir karar olacağı düşünülmektedir. Fakat sert kıllı fırçalar halının liflerinin büyük oranda zarar görmesine sebep olmaktadır. Sert kıllı fırçalar yerine yumuşak kıllı fırçalar seçerek halınızı ilk günkü kadar iyi saklayabilirsiniz.

4 – Halının Ters Yüzünün Yıkanması

Halı yıkarken genellikle yapılan hatalardan biri de halının sadece dış yüzeyinin yıkanmasıdır. Aslıda birçok leke, kir ve bakteriler halının alt yüzeyi ile temas halinde olmaktadır. Bu neden ile en fazla koku ve tehlikeler bu alanlarda olmaktadır. Halının ters yüzünün yıkanması çok daha önemli olmaktadır. Üst taraf yıkandıktan sonra kesinlikle tersinin de güzelce fırçalanması halıların tertemiz olması için yapılması gereken işlemlerdir.

 

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu