Diyet Önerileri

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Spor Önerileri

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Spor Önerileri

 

Eğer siz de sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, öncelikle spor yapmanın yanında kalori dengesine de dikkat etmeniz gerekir. Sağlıklı kilo vermek aynı zamanda vücudun dengesini de göz önünde tutarak yapılan bir uygulamadır.

Kilo Vermek İçin Kalori Yakmak Önemli

Spor yaparken ilk 10 – 15 dakikayı her zaman ısınma turları olarak düşünmelisiniz. Örneğin 10 dakikalık bir yürüme kalori yakmanız için yeterli olmaz. Çünkü kalori yakma ortalama 20 dakikadan sonra başlar. Bu nedenle yürüseniz de koşsanız da sağlıklı kilo vermek için en az 20 dakikanın üzerine çıkmanız gerekir. Bunun yanında en çok hangi sporun zayıflattığını merak ediyorsanız, yapabildiğiniz sporun sizin için en etkili aktivite olacağını da unutmayın.

Koşmak Kalori Yakmada ve Kilo Vermede Etkili

En etkili ve basit sporlardan biri koşmaktır. Saatte 10 km kadar hızla koşmanın dakikada 8 kalori yakılmasına yardımcı olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca ne kadar hızlı koşulursa o kadar fazla kalori yakıldığını da belirtmek isteriz.

Kürek Çekmek Kilo Vermede Yardımcı

Yaklaşık olarak 30 dakika kadar kürek çekmek 400 kalori yakılmasına imkan tanıyor. Bunun anlamı ise dakikada 12.5 kalori yakılması şeklinde karşımıza çıkıyor. Ayrıca kürek çekerek bacak, kol ve sırt kaslarının çalıştırılması da mümkün oluyor. Bunların yanı sıra kardiyovasküler dayanıklılık da yine kürek çekilerek artırılabiliyor.

İp Atlamanın Kilo Vermeye Etkileri

İp atlamakta kilo verme yöntemlerinden biri olarak ön plana çıkar. Ortalama hızda yaklaşık olarak 100 atlama yapılması kilo vermeye yardımcı olur. Denge ve dayanıklılığı da önemli ölçüde artıran koordinasyonu üst seviyelere çıkaran ip atlama, birçok kas grubunun da çalışmasını sağlayarak belli başlı hastalıkların önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Bu hastalıklar ise aşağıdaki gibi karşımıza çıkıyor;

  • Kalp hastalığı
  • Osteoporoz
  • Depresyon
  • Anksiyete
  • Yüksek tansiyon

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu