Güzellik Sırları

Kadın Saç Bakım Önerileri

Kadın Saç Bakım Önerileri

 

Saç bakımı kadınlar için oldukça önemli bir durumdur. Bu nedenle de saçın bakımına özen gösterilmesi gerekir. Öncelikle hava koşullarına karşı saçın korunması gerekmektedir. Güneş saç köklerini kurutmaktadır. Aynı zamanda rüzgâr ve yağmur saçların nemsiz kalmasına neden olmaktadır. Bu da saçların elektriklenmesine neden olmaktadır. Saçları koruma nedeni ile hava koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Saçı korumak için duş alırken suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü sıcak su saç köklerine ve saç uçlarına zarar vermektedir. Ilık su ile saçın masaj yapılarak yıkanması hem saçların kopmasını hem de kırıkların oluşmasını engellemektedir.

Saçın Nemini Kaybetmemesine Özen Gösterilmelidir

Saçlar dışarıdaki havadan oldukça fazla etkilenmektedir. Bu durumlar saçın nemini kaybetmesine ve saçların cansız görünmesine neden olmaktadır. Saçları bu durumdan korumak için duş sonrasında ya da gün içerisinde nem katacak olan yağ ve kremlerin kullanılması saçın nemini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Duş sonrasında havlu kullanımına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü duş sonrasında kullanılan havlu saçların kopmasına aynı zamanda da elektriklenmesine neden olmaktadır. Çünkü ıslak olan saç oldukça narindir. Bu nedenle de ıslak saça havlu sarılması durumunda saçlarda kırılmalar ve kopmalar meydana gelmektedir. Saçın havlu ile kurulanması gerektiği zaman kalın bir havlu yerine organik ve ince pamuklu havlu kullanılması en doğrusudur. Saçlara havlu sonrasında yağ ile masaj yaparak saçın nemi geri kazandırılabilmektedir. Saçların nemini kaybetmemesi için aynı zaman da her gün de yıkanmaması gerekmektedir. Çünkü her gün saçın yıkanması saç köklerinin ve derisinin kurumasına neden olmaktadır. Aşırı bir suya maruz kalan saçlar incelmeye ve kurumaya başlamaktadır. Saçın en doğru yıkanma şekli haftanın üç günü yıkanmasıdır.

Saçın Sağlığını Geri Kazanması İçin Neler Yapılmalıdır?

Yıkama esnasında saça şampuan ve krem uygulaması yaptıktan sonra bir yemek kaşığı sirkenin saç uçlarına uygulanması saçların daha parlak bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Saçların sağlıklı bir görünüme sahip olması için doğru bir şekilde beslenmek gerekmektedir. Doğru bir beslenme alışkanlığı ile saçlar doğal parlaklığına ve canlılığına sahip olmaktadır. Saç bakımı için kullanılan saç bakım maskeleri, yağlar saçta fazla bekletilmemelidir. Çünkü uzun süre bu duruma maruz kalan saçlar kendi canlılığını yitirmektedir. Kuruduğu zaman da sebum dengesi bozulmakta ve yapışmalara neden olmaktadır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu