Sağlık Haberleri

Mevsim Değişikliklerinde Beslenme

Mevsim Değişikliklerinde Beslenme

 

Bahar aylarının gelmesi ile beraber pek çok kişide çeşitli yorgunluklar ve halsizlikler görülebiliyor. Bunun nedeni ise ani hava değişimleri olarak bilinmektedir. Ama her ne kadar hava değişimleri olarak düşünülse de aslında düzgün beslenmeme gibi durumlardan dolayı da bir takım vücutsal yorgunluklar ve hastalıklar meydana gelebilir. Bu nedenle başta mevsim geçişlerinde olmak üzere, hayatın her anında mutlaka beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekir. Bahar mevsimlerinde pek çok kişi kilo vermek amacı ile beslenme düzeninde değişiklikler yapabilir. Ağır diyet programları ise kişilerde halsizlik ve yorgunluk gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka diyet yaparken de olsa beslenmenize dikkat etmeniz gerekir.

Mevsim Geçişlerinde Sıvı Tüketimi

Mevsim geçişlerinde kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında kesinlikle bol sıvı tüketimidir. Gün içinde vücudun detoks olmasını sağlayacak tarzda bitki çayları, bitki kürleri ve yine günlük iki litre su tüketilmesine özen göstermeniz gerekir bu sayede artık daha sağlıklı bir şekilde beslenebilir ve mevsim geçişlerinde yaşanan halsizlik ve yorgunluk gibi durumların üstesinden gelebilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde en çok tüketilmesi gereken besinler;

Bu dönemde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayacak tarzda beslenme şekli uygulamanız tavsiye edilir. Çünkü mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi düşer ve kişilerin daha hızlı bir şekilde hastalanmasına neden olabilir. Mevsim geçişlerinde tüketilebilecek gıdalar ise;

Bol yeşil sebzeler; mevsim geçişlerinde bol yeşil yapraklı gıdaları tüketmeniz önerilir. Çünkü yeşil yapraklı gıdalar içerisinde bol detoks barındırmaktadır. Hal böyle olunca vücudun temizlenmesine en büyük katkıyı sağlar.

Beyaz et; başta balık olmak üzere mutlaka beyaz et tüketilmesi gerekir. Bilhassa büyüme çağındaki çocukların bolca balık etinden faydalanması önerilir.

Kuru yemişler; ceviz, badem, fındık, fıstık gibi çeşitli kuru yemişlerin tüketilmesi gerekir. Özellikle ara öğünlerde sıklıkla kuru yemiş tüketimi yapılmalıdır.

Meyveler; mevsim geçişlerinde c vitamini bakımından yoğun olan meyvelerin tüketilmesi hem bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur hem de sindirim sisteminin daha aktif bir şekidle çalışmasını sağlar. Bu nedenle bol miktarda meyve tüketimi yapılması önerilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu