Sağlık Haberleri

Adet Döneminde Ağrı Kesici Niyetine Meyan Kökü

Adet Döneminde Ağrı Kesici Niyetine Meyan Kökü

 

Adet döneminde meydana gelen ağrıları gidermenin doğal yolları vardır. Bunları en başında meyan kökü gelmektedir. Adet dönemin ağrıyı hafifletir ve süreci rahat geçirmenizi sağlar.

Adet döneminde ağrı kesici niyetine meyan kökü kullanımı doğal ağrı kesici yöntemler arasında ilk sırada yer almaktadır. Adet döneminde ağrı çeken kişiler meyan kökü ile oluşan ağrıyı hafifletebilir. Meyan kökü baklagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Çalı şekline benzeyen meyan kökü, Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Bu bitki mavi ya da kor renkte karşımıza çıkıyor. Kadınların adet dönemini rahat geçirmesinde etkili bir bitki türüdür.

Meyan Kökü’nün Adete Faydası Nedir?

Meyan kökü adet olan kızların veya kadınların o dönemde ağrılarına bir tür ilaç gibi gelmektedir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde öksürük ve balgam gibi rahatsızları gidermektedir. Adetin ilk günlerinde karında oluşan ağrılar oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu ağrıyı bastırmak için ağrı kesici içmek oldukça yanlış bir davranıştır. Bunun yerine adet ağrısını hafifletecek doğal yöntemler tercih edilmelidir. Bunlardan biri de meyan köküdür.

Adet Döneminde Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?

Adet döneminde meydan kökü kullanımı oldukça yaygındır. En iyi ve doğal ağrı kesici özelliğine sahip bir bitkidir. Adet döneminde meyan kökü çayı veya şerbeti olarak kullanmak gerekmektedir. Bu bitkiyi suda kaynatarak içmeniz gerekir. Kısa sürede adet ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Meyan Kökü’nün Adete Yan Etkisi Var Mı?

Her ilacın yan etkisi olduğu gibi bitkilerin de yan etkileri vardır. Peki, meyan kökü adete yan etkileri var mı? Öncelikle meyan kökü bir bitkidir ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Kişiden kişiye göre değişkenlik gösterecek bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin; uykusuzluk, şişkinlik, tansiyon, kalp rahatsızlıkları, baş ağrısı ve vücudun su tutması gibi sorunlar görülebilir. Her bitkiden fayda sağlandığı gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Bu sebeple ilk kez kullanıldığında kendinizi gözlemlemeniz gerekmektedir. Ancak belirtmek isteriz ki en yaygın yan etkisi şişkinliktir. Eğer böyle bir sorun ile karşılaşırsanız tüketmeyi bırakmalısınız.

Facebook Comments Box

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu