Sağlık Haberleri

Over Kistlerinin Belirtileri Nelerdir

Over Kistlerinin Belirtileri Nelerdir

 

Yumurtalıklarda sıvı dolu olan çeşitli kesecikler şeklinde gözükebilmekte olan bu over kistleri veya farklı bir adı ile yumurtalık kistleri genel olarak iyi huylu olurlar ve yine genel olarak çeşitli belirtiler göstermezler. Üreme sisteminde, sindirim sisteminde ve yine idrar yollarında çeşitli belirtiler gösteren bu kistler genel olarak büyüyen ve çevresine baskı yapan veya çeşitli kanamalara sebep olan kist çeşitleridir. Bu başka kısımlara da yine başka sebeplerden dolayı rahatsızlıklar yaşatabileceği için mutlaka hekime gidilmeli ve tam anlamıyla teşhis koyulmalıdır. Over kistlerinin birkaç belirtileri bulunmaktadır ve bu belirtilere göre de yine kendinizde over kistlerinin olup olmadıkları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Over Kistlerinin Belirtileri

Sabit veya çeşitli aralıklar çerçevesinde oluşan pelvik ağrılar, uyluk veya bel kısımlarda yaşanan çeşitli ağrılar, ilişki esnasında veya ilişki sonrasında oluşan bazı ağrı çeşitleri, adet sonrası veya öncesinde oluşan pelvik ağrılar, bağırsak hareketlerinde oluşan ağrılar, kusma, bulantı ve göğüslerde oluşan hassasiyet, karında oluşan dolgunluk ve ağırlık hisleri, oldukça sık bir şekilde idrara çıkma hissi, rektum ve mesane üstünde basınç hislerinin oluşmaları yine belirtiler arasında yer almaktadır.

Üreme sisteminde oluşabilen çeşitli belirtiler: over kistleri üreme sisteminde pelvik ağrı, ilişki esnasında ğarı ve çeşitli adet döngüsünde değişiklikler gibi birçok belirtiye yol açabilmektedir. Yine over kistleri büyüdükleri zaman yumurtalık ve çevre organlara da baskı yapmaya başlamaktadır.. Pelvis içerisinde hissedilebilen çeşitli belirsizlikler ağrılar yumurtalık kistine de işaret edebilmektedir. Kist, çevresinde bulunan çeşitli dokulara kanama yapmaktaysa ağrılar tekrardan başlayabilmektedir ve keskin de olabiliyorlar. İlişki esnasında basınca maruz kaldıkları için sonrasında veya ilişki durumunda ağrılar oluşabilmektedir.

İdrar Yolu ve Belirtileri: Over kistleri büyüdükleri zaman mesaneye doğru çeşitli baskılar oluştururlar. New York’da yapılan bir araştırmaya göre mesanenin tamamıyla boşalamaması ve sık bir şekilde tuvalete çıkma bir over kisti belirtisi olabilmektedir. Mesanenin tamamıyla boşalamaması yine farklı üriner rahatsızlıklara veya çeşitli enfeksiyonlara yol açabilir.  Pelvik organlara yakında bulunmakta olan yine sindirim sistemi organları over kistinin sindiriminizi etkilemekte olan çeşitli belirtiler oluşturmasına da sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi belirtiler aralarında en sık bir şekilde gözükeni kusma, bağırsak hareketlerinde zorluklar, bulantı ve kistlerin büyüklüğüne göre rektum üstünde oluşabilen çeşitli baskılar olarak bilinmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu