Yaşam Tarzı

Somnolans Sendromu Nedir? Nasıl Engellenir?

Somnolans Sendromu Nedir? Nasıl Engellenir?

 

Somnolans sendromu genel olarak radyoterapi tedavisinin arkasından altı ila yine 11 hafta içerisinde oluşabilen ve yine radyoterapinin çok daha geç etkileri bulunan çeşitli şikayetlerin gruplarına verilmekte olunan bir çeşit isimdir. Somnolans sendromu, radyoterapinin çok daha geç etkileri bulunan bir çeşit şikayetler grubuna verilmekte olunan isimler listesidir. Genel olarak tedavi sonlanınca ve yine sonlandıktan sonra tam olarak 6 ila 11 hafta içerisinde seyredilir. Bu gibi etkiler, insan beynine radyoterapi alan veya kemik ili nakli öncesinde bütün vücut ışınlanması alan erişkin veya ufak çocuk hastalarda gelişmektedir.

Vücudunuzu Kırgın Hissedebilirsiniz

Yaklaşık olarak yine bir hafta kadar vücudunuzu son derece yorgun, kırgın ve oldukça uykulu hissedebilirsiniz. Hatta birçok hatta sanki kendisinde değilmiş gibi hissedebiliyorken yine birçok hasta da depresyonda hissedebilmektedir kendini. Her şey yine size oldukça büyük bir efor gerektiriyormuş gibi gelebiliyorken yine çoğu zamanda vücudunuzu bir ağırlık olarak hissedebilirsiniz. O zamana kadar yaptığınız en ufak şeyler dahi size yüksek eforlar gerektiriyormuş gibi gelecektir. Bu sendromun gelişmesini engelleyebilmenin veya yine bu sendromun geliştikten sonraki tedavi edilmesinin herhangi bir yolu şu an için yok. Bu yine kalıcı bir hastalık değildir ve yine kanserinizin geri döndüğü anlamına da asla gelmez. Yine de eğer ki gelişmesini beklemediğiniz bir durumda gelişme gösterirse de korkutucu olabilmektedir. Yine doktorunuz, radyografkerler veya hemşireler, sizlere somnolans riskinizin bulunup bulunmadığını belirteceklerdir.

Somnolans Tam Olarak Nedir?

Somnolans, uykuya eğilim olarak da adlandırılmakta olan bir çeşit hastalıktır. Uyanıklık bozukluğunun en az seviyesi olarak da bilinmektedir ayrıca birçok kişi bu şekilde kabul etmektedir. Somnolanstaki hastaları kolay bir şekilde uyandırmanız da olasıdır. Sorulan sorulara her zaman anlamlı cevaplar alabilirsiniz. Basit sorulara ya da emirlere de yine cevap verebilirler ve basit olan hareketleri yapabilirler. Örnek vermek gerekirse bardağı eline vererek su içmesini istediğiniz zaman su içebilirler fakat suyu geri aldığınızda yine uyuma eğiliminde olurlar.

Facebook Comments Box

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu