Güzellik Sırları

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz altındaki bu koyu halkalar, genetik faktörler veya tıbbi durumların yanı sıra ağlama veya gözlerinizi ovma gibi yaygın nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Göz Altı Morluk Nedenleri

  1. Genetik Faktörler: Gözlerin altındaki koyu halkalar genellikle doğal bir özellik olarak kabul edilir. Ancak bu morluklar genetik olarak bireyden miras alınır. Gözlerin altındaki mavi renk ışığı yansıtan damarlardan gelir. Özellikle Asya ve Afrika bölgelerindeki insanlar tarafından görülebilir ve bu insanlar daha fazla melanin pigmentine sahiptir. Bu, gözlerin altında koyu halkalara neden olur.

2.Artan Yaş: Yaşlandıkça cilt incelir. Gözün alt tarafı yaşla birlikte hassas bir yapıya sahiptir. Göz altındaki damarlar daha belirgindir. Bu, karanlık bir daire oluşumuna yol açar.

3.Zararlı Alışkanlıklar: Alkol, kan damarlarının genişlemesine neden olan bir maddedir. Bu da gözlerin altında morarmaya neden olur ve çok net görünmelerini sağlar.

Diğer bir zararlı alışkanlık olan sigara da nikotinin sağlığını etkiler ve göz altı oluşur. Sigara içmek birçok yönden sağlığa zararlı olduğu için koyu halkalara neden olabilir.

4.Vitamin ve Mineral Eksikliği: Siyah halkalara neden olabilecek vitamin ve mineral eksiklikleri B12 ve demirdir. Bu tür kusurlar dokuların yetersiz oksijen almasına neden olur. Bu, gözlerin altında mavi veya kırmızı bir renge neden olur.

Ancak K vitamini vücuttaki kan dolaşımını desteklediği için eksiklik varsa gözlerin altında siyah halkalar görünebilir.

5.Uykusuzluk ve Yorgunluk: Kişi yeterince uyuyamadığında yüz bölgesine kan akışı azalır. Sonuç olarak, kan damarları şişer ve koyu halkaların ortaya çıkmasına neden olur.

Öte yandan yorgunluk ve yeterince dinlenememek göz çevresinde şişlik ve göz altı yaralarına neden olabilir.

  1. Alerjiler: Burun tıkanıklığına neden olan alerjiler vücuda histamin salgılar ve bu da gözlerin altında koyu halkalara yol açabilir. Alerjik reaksiyonlar ayrıca kan damarlarının göz çevresinde genişlemesine neden olur. Genişlemiş kan damarları gözün altını ve çevresindeki alanı mora çevirir.
  2. Stres: Stres, fiziksel sağlık üzerinde bir takım olumsuz etkileri olan bir faktördür. İnsan stresli olduğunda dinlenmek için uyuyamaz ve hormonsal dengesi bozulur, bunun sonucunda cilt soluklaşır. Sonuç olarak göz altındaki damarlar daha belirgin hale gelir ve koyu halkalar ortaya çıkar.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu