Sağlık Haberleri

Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi

 

Kadınların birçoğunun başına gelen Adet Gecikmesi hakkında merak edilen onlarca soru bulunmaktadır. Bu konuda da siz değerli okurlarımız için Adet Gecikmesi ile ilgili olan sorunların ve bu gecikmeye neden olan detayları açıklamak istiyoruz.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet Gecikmesi yaşayan kadınların birçoğunun bu gecikme karşısında farklı nedenleri bulunmaktadır. Özellikle kişiden kişiye değişen bu nedenler hakkında detaylı açıklamalar yapmak istiyoruz.

  1. Stres yaşayan kişilerde

Beynin Hipotalamus bölgesinin adet dönemini düzenleyen bölge olduğunu düşündüğümüz zaman, stres yaşayan kadınlarda bu düzensizliğin ve gecikmenin yaşanması son derece doğaldır. Özellikle de stresin sadece adet gecikmesi ile ilgili de değil insan sağlığı ile ilgili birçok sorunu ortaya çıkarttığını biliyoruz.

  1. Düşük Kilolu olan kişilerde

Son zamanlarda ülkemizde vücut kitle indeksi ile alakalı olarak birçok çalışma yapılmaktadır. Adet Gecikmesine neden olan bir diğer durumda vücut kitle endeksi konusunda oran dışında kalan kadınlarda meydana gelmektedir. Eğer ideal kilonuzun 10 kilo altında iseniz, vücut yapınızda meydana gelen değişiklikler de Adet Gecikmesi konusunda sizlerde sorun yaşamanıza neden olacaktır.

  1. Fazla kilolu kişilerde

Aynı zamanda kilo bakımından vücut kitle indeksinin üzerinde kilolu olan bayanlarda da Adet Gecikmesi meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise sağlıklı birey olarak değil de vücudun daha sağlıksız olarak işlevini yetire getirmesini söyleyebiliriz.

  1. Çok sık doğum kontrol hapı kullanan kişilerde

Aslında uzmanlar tarafından çok fazla önerilmeyen doğum kontrol hapları da Adet Gecikmesinde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Doğum kontrol hapını çok sık tercih eden bayanlarda meydana gelen Adet Gecikmelerine neden olan unsurların ise, doğum kontrol hapları içerisinde yer alan östrojen ve progestreron hormonlarının yoğun olarak bulunmasıdır.

  1. Kronik Rahatsızlıklar

Kronik olarak rahatsız olan bayanlarda da Adet Gecikmesi konusuna çok sık rastlıyoruz. Özellikle de kronik olarak rahatsız olan kadınların kullanmış olduğu ilaçlar içerisinde bulunan maddeler mutlaka bir yan etkisi bulunmaktadır ve bu da Adet Gecikmesine yol açmaktadır.

  1. Erken Menapozun Habercisi

Erken Menapoza girmesi beklenen kadınların da Adet Gecikmesi çok sık yaşanmaktadır. Bu yüzden eğer sizlerde de Adet Gecikmesi bulunuyorsa bu konuda en yakın bir uzman doktora giderek yardım alabilirsiniz. Bu konuda aksi durumda erkenden menapoza girme durumunuz bulunmaktadır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu