Pratik Bilgiler

Baharatların Faydaları Nelerdir?

Baharatların Faydaları Nelerdir?

Baharat Nedir?

Baharat, yemeklerimize hoş koku ve lezzet katmaya yarayan bitkilerin kök, soğan, yaprak gibi kısımlarının kurutulup öğütülmesiyle meydana gelir. Ve ağzı kapalı nem almayan kaplarda uzun süre boyunca tüketebilmemiz mümkündür. Yemeklere lezzet katmasından ziyade, daha az oranda tuz tüketmek içinde baharatlardan faydalanabiliriz. Sarımsak tozu, soğan tozu tarzında olan baharatlardan kullandığımız zaman hem yemeğin lezzetini arttırırız hem de daha az tuz kullanırız. Baharat kullanımı doğru olduğu sürece çok fazla fayda sağlamaktadırlar. Ama yanlış kullanım sonucunda ise istemediğimiz sonuçlar doğabilir. Her baharatın faydası farklıdır. Kimisi soğuk algınlığına iyi geliyorken, kimisi iştah açar. Şimdi baharatların faydalarını inceleyelim.

Baharatların Faydaları Nelerdir?

Baharatların tıbbi olarak kullanılmasıyla birçok alanda faydası tartışılmaz derecede fazladır. Ama plastik kaplarda, nemli ortamlarda ve ağzı açık şekilde saklanması sonucu gözle görülmeyen türde olan aflatoksin adı verilen zehir oluşumuna sebep oluyor ve bu zehir karaciğer kanserine kadar sebep oluyor.

İşte bu yüzden saklama koşullarına dikkat etmek çok önemlidir. Peki, hangi baharat hangi işe yarıyor?

  • Karabiber:

Salgıları arttırması sebebi ile sindirim ve metabolizma sistemini hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, alzheimer hastalığını geciktirdiği bilinmektedir.  Tansiyonu düşürür ve kemik sağlığını korur. Ülkemizde karabiber yemeklerde kullanıldığı gibi çayı da sık sık tüketilmektedir.

  • Karanfil: Gaz giderme özelliği yaygın olarak bilinse de unutulmamalıdır ki mide bulantısı içinde etkisi fazladır. Ayrıca karanfil çok iyi bir antiseptiktir. Özellikle ağız ve boğaz enfeksiyonlarında çok etkilidir. Yemeklerden sonra tüketilen karanfil çayı ise diş çürümesini engeller ve nefesinizin kötü kokmamasını sağlar.
  • Kişniş: İştah açma, sindirim sistemini düzenleme ve gaz giderme gibi özelliği olan kişniş, gerginlik ve uyku sorunlarının çözülmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Tarçın: Kan şekerini düzenlemede etkisi çok fazladır. Antiseptik özelliği sayesinde ise grip ve soğuk algınlığı gibi sorunlara da iyi gelmektedir. İştah kaybı, sindirim bozukluğu olanlarında kullanmasında fayda vardır. Alerjik tepkimelere yol açabileceği için hamile ve küçük çocukların kullanımında çok dikkat edilmelidir.
  • Nane: Nane yaprağı, hazımsızlık ve gaz gidermede oldukça etkilidir. Migren tarzı baş ağrısı yaşayan kişilerin nane yağı koklaması tavsiye edilir. Safra sıvısını arttırdığı için safra kesesinde taş olanlar dikkatli kullanmalılar.
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu