Sağlık Haberleri

Burkulma Belirtileri

Burkulma Belirtileri

Burkulma ile yumuşak dokularda hasarlar meydana gelir. Bu dokularda oluşan hasarlar, iltihaplanma ile başlamaktadır. Burkulma olan bölgede şişme, kızarma, ağrı, üzerine basarken zorlanma, ateş gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin şiddeti, burkulan bölgedeki hasar şiddetine göre artmaktadır. Sinirlerdeki hasar ne kadar büyükse ağrı da o kadar çok olacaktır. Burkulma sonucunda eğer bazı küçük damarlar kopmuşta, kızarıklıklar görülür. Burkulmanın olduğu yerdeki diğer damarlar, yaralı dokuyu iyileştirmek için daha hızlı akış göstererek genişlerler. Kan akışının artması ile burkulan bölgede şişmeler görülür. Bütün bu sayılan belirtiler burkulma olduğuna işarettir. Genellik hafif burkulmalar kendi kendine iyileşebilirler ancak burkulma şiddeti yüksekse bir doktora görünülmelidir.

Burkulma Nedenleri

Burkulma durumu yapılan yanlış bir hareketle aniden oluşabilecek bir durumdur. Yapılan işlerden dolayı, sürekli yapılan hareketlerden dolayı bazı bölgelerde gerilmeler meydana gelir ve bu bölgelerde oluşabilecek ani hareketler, zorlamalar ya da kaza gibi durumlar esnek yapıda daha çok gerilmeye sebep olduğunda burkulma oluşur. Burkulma durumlarında lifler kopar ve bu lifler ile birlikte bazı küçük damarlarda da kopmalar meydana gelir. Bu yüzden eklemlerde şişmeler, ağrılar, morluklar görülür. Burkulmalar genellikle el ve ayak bileklerinde, dirseklerde ve dizlerde görülmektedir. Bu bölgeler vücudun en hareketli bölgeleridir. Özellikle ayak bilekleri, çok daha fazla burkulma yaşarlar. Çünkü vucüdun bütün yükünü taşıdıkları için en hassas eklem ayak bilekleridir.

Burkulma Tedavisi

Burkulma durumunda tedavi burkulma ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir. Burkulma hafif bir şekilde meydana geldiyse, oluşan eklem bir süre hareketsiz bırakılmalı ve zorlanmamalıdır. Hasarlı bölgeye soğuk uygulanması iyi gelecektir. Soğuk uygulama damarların daralmasını ve kan akışının normale dönmesini ya da azalmasını sağlayacaktır. Bu durumda da iyileşme daha hızlı olabilecektir. Hasarlı bölgeye esnek bir bandaj uygulanabilir. Ancak bu uygulama hafif sıkı bir şekilde olmalıdı, çok sıkı şekilde olmamalıdır. Fazla sıkı uygulanması kan dolaşımını engelleyecektir. Burkulma hafif bir derecede değilse, ağrısı şişmesi aşırı durumaysa, doktor müdahalesi gerekmektedir. Çünkü burkulma şiddeti ne kadar yüksekse iyileşme süresi de o kadar uzundur. Doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayıp, bu süreci kısaltabilir.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu