Sağlık Haberleri

Cilt Lekelerine Tedavi Çıkaran Yanlışlar

Cilt Lekelerine Tedavi Çıkaran Yanlışlar

Cilt, oldukça narin bir yapıya sahiptir. En ufak hatalı bir harekette ya da yanlış bir uygulamada sivilce çıkarabilir, kızarabilir, morarabilir hatta şişebilir. Bu noktada yapılması gereken ilk şey cildinizi analiz etmektir. Kuru bir cilde mi sahipsiniz? yağlı mı yoksa karma mı diye bilmeniz gereklidir. Bazı güzellik merkezlerinde ücretsiz olarak cilt analizleri yapılıyor, yaşadığınız şehirde size uygun bir güzellik merkezini bulup ücretsiz analizinizi yapabilirsiniz. Sonrasında cilt tipinize göre uygun bir temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Limon

Öncelikle yüz temizliği yapılırken özellikle cilde iyi gelir diye limon sürülmemelidir. Özellikle hassas yani kuru cilde sahip insanlar bu tarz sivilce kurutucu veya yüzü pürüzsüzleştirici diye ortaya atılan limon sürme olayından uzak durmalıdır. Limon içinde asit barındırdığı için yüzünüzü iyice kurutacak, pul pul dökülmesine sebep olacak ve rengini kızartacaktır.

İnternet Youtube 

Günden güne artan influencerlar sayesinde birçok yüz temizleme, cilt temizliği, günlük bakım rutini vb. videoya şahit oluyoruz. Şunu bilmekte fayda var. Evet her kadın o videolarda bebek gibi bir cilde sahip gibi görünüyor ama onun yaptığı bakımla sizin yapmanız gereken bakımlar aynı olmayabilir. Yani başkasına iyi gelen sizde sivilce ya da akne sorunlarına sebep olabilir. Bu noktada en doğrusu cilt doktoruna gidip size uygun bir tedavi başlattırmak olacaktır.

Buz

Yüze buz sürüldüğü zaman cildi pürüzsüz yapıldığı söylenilir. Evet, bazıları için bu doğruyken kimi cilt için tamamıyla yanlıştır. Buz, soğukluğundan dolayı yüzünüze değdiğinde kızarıklığa sebep olabilir, hatta uzun süreli yapılırsa yüzünüzde ince ve küçük kılcal damarları görebilirsiniz.

Maske

Mağazalardan ne olduğu belirsiz her maskeyi incelemeden almamak önemlidir. Kimisi gerçekten kusursuz yapabilirken kimisi cilde sorun çıkarabilir.

Kimyasal:

Cilde çok bakım yapmak da zarar verir. Daha birçok bu şekilde doğru bilinen efsaneler olsa da özetle cilt, parmak izi gibidir. Herkesin farklı bir cildi olduğu gibi ihtiyacı olan bakımlarda farklıdır. Yanlış bakımlar uygulandığı zaman cilt lekelerine davetiye çıkarmış oluruz, bu yüzden bu konuda ekstra dikkat edelim.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu