Yaşam Tarzı

İlişki Merdiveni Nedir?

İlişki Merdiveni Nedir?

Yazar Amy Gahran tarafından ortaya atılan  bir terim olan ilişki merdiveni, bir ilişkinin meşru kabul edilmesi için gereken adımları, toplum tarafından bir ilişkinin nasıl ilerlemesi gerektiğiyle ilgili tanımlar. Topluma göre ilişki nasıl yaşanmalıdır, nasıl adımlar atılmalı ve nasıl bir yol izlenmelidir tüm bunlar ilişki merdiveni kavramının ortaya çıkma sebebidir. Toplum standartlarına aykırı olan bir ilişki genelde partnerler tarafından tercih edilmez. İlişki merdivenindeki en önemli olay ise yalnızca ileri gidilebilir olmasıdır, geri adım atmak mümkün değildir. Burada bahsedilen asıl meseleye örnek verecek olursak evlenmiş olan bir kişinin boşanarak tekrar nişanlılık dönemine dönmesi pek olası bir durum değildir.

İlişki Merdiveni Basamakları Nelerdir?

Yazar Amy Gahran ilişki merdivenini yedi basamak halinde dile getirmiştir. Bunlar, flört merdivenin ilk basamağıdır. Kişinin uygun gördüğü partnerle randevulaşması ve iletişim halinde olması anlamına gelir. Duygusal ve cinsel olarak tek eşlilik. Duygusal ve cinsel anlamda tek eşlilik, aşık olmayı ve partner ile cinsel yakınlaşmayı içeren bir basamaktır. Partnerler duygusal ve cinsel anlamda tek eşli olacaklarına dair beklenti içindedirler ve başka flörtlere karşı kendilerini kapatarak birbirlerine söz verirler. İlişkiyi tanımlamak. Üçüncü basamak olan ilişkiyi tanımlama, partnerlerin çevrelerine ilişkilerini duyurduğu basamaktır. Birlikte hareket etme. Partnerler planlarını birbirlerine uyacak şekilde yaparlar. Sürekli birlik hareket ederler.

Diğer İlişki Basamakları

Bağlılık. Beşinci basamak olan bağlılık sürecinde partnerler gelecek hakkında konuya başlarlar ve uzun vadeli planlar yaparlar. Aileler ile tanışma gerçekleşir ve çiftler arasındaki bağlılık sağlamlaşır. Partnerlerin birbirlerine karşı beklenti ve sorumlulukları artar. Söz kesmek, nişanlılık bağlılık basamağındadır. Evlilik. Partnerlerin hayatlarını birleştirme kararı almış olduğu ve evliliğin gerçekleştiği basamaktır. Partnerlerden birisi vefat edene  kadar ilişkinin sürmesi beklenir. Miras. İlişkinin son basamağıdır. Bu basamakta gelir ve giderler birleştirilir. Çiftler bu aşamada çocuk sahibi olurlar ve onları büyütürler. Aynı zamanda mülk sahibi de olmak bu basamakta gerçekleşir. Çiftler bundan sonraki hayatlarını birlikte geçirerek yaşlanırlar.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu